| cipian a întrebat:

Ma expun unui risc daca as manca oua sau carne ale unei gaini muscate de vulpe ( nu stiu daca vulpea era turbata )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ati vazut vreo gaina turbata?
Poate daca era blonda... big grin

| anonimg a răspuns:

Noi trebuie să luăm toate măsurile de siguranță. Nici un medic sau biolog nu poate garanta ca nu te vei îmbolnăvi. Sfatul lor ar fi sa nu consumi nici găina si nici ouăle acesteia. Tu nu vei muri; dar boala nu are tratament. Dacă greșesc să mi se spună.

| anonimg a răspuns:

Am uitat dar bine ca mi-am adus aminte.
In cazul in care se banuieste ca un animal sau pasare a fost muscat de vulpe, trebuie anunțat lucrul acesta la 112. Asa am văzut pe un afiș.

| minrest a răspuns:

Inteleg ca a muscat-o vulpea si a scapat. O gaina turbata moare in 2-3 zile. Turbarea se transmite prin muscatura, asa ca gaina e un fund de sac epidemiologic. Adica, nu transmite boala. Ouale le poti manca fara probleme. Mie mi-ar fi scarba sa o mananc cu rana aia infectata, dar poti sa o mananci dupa ce isi revine.

| Superior a răspuns:

Gaina a murit?

| octav005 a răspuns:

Nu este nici un risc. vulpea nu mananca urzici s-au verdeata. mananca gaini, rate, etc,, carneee.

| glowdark12 a răspuns:

Oua in nici un caz. dar carne depinde asteapta si tu 3-4 zile sa vezi daca gaina ai se comporta normal sau prezinta : greata, nu iese din cotet, daca iese din cotet nu se atinge deloc de hrana etc. ai grija te poti supune intr-un mare pericol