| deea0q0 a întrebat:

Salut, azi noapte pe la 11 mi-am auzit câinele tot fugind prin curte tare rău de tot în cerc. Și m-am gândit ca să fi fugit după ceva vulpe turbata? Eu nu am găini și nimic pe acasă și curtea îmi e îngrădite dar chiar nu știu pe unde ar fi putut intra. Nu am văzut ca e o vulpe dar na, ma gândesc. Dacă e asa cum zic eu s-ar putea sa fie ceva risc sa ia și câinele meu? Pisica mea nu e vaccinata anti rabic dar câinele da. Sau poate fi chiar un pericol pentru noi oamenii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da, este un pericol considerabil pentru oameni si animale, nu e deloc de gluma.

| johnnny123 a răspuns:

DACĂ alerga după o vulpe și DACĂ vulpea era turbată și DACĂ vulpea l-a mușcat și DACĂ câinele tău se infectează în ciuda faptului că este vaccinat antirabic și DACĂ câinele devine agresiv cu tine, atunci da, este un pericol.

Dar numără mai întâi câți de "dacă" sunt acolo.

| carevaescu a răspuns:

Ai fi văzut dacă ipotetica vulpe turbata ti-ar fi muscat cainele.

Pentru pacea ta spirituala, gasesti pe net simptomele rabiei (turbare) la caini.

https://www.zooplus.ro/......a-la-caini

| trophin a răspuns:

Cum ai scris, doar "a fugit" si nu ai de unde sa stii ca acea vulpe era turbata, si chiar daca ar fi muscat, cainele e tratat.

Răspuns utilizator avertizat