| DarkShina5566 a întrebat:

Ma intrebam daca o persoana care are pietre la rinichi poate sa consume sare:chipsuri cu sare, branza sarata etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate, dar nu este recomandat.

| bobby_7474 a răspuns:

In litiaza renala sarea nu este indicata, pentru ca:depasirea unei doze zilnice relativ mica de sare(5 gr)poate produce efecte nedorite asupra sanatatii:hipertensiune arteriala,afectiuni gastro-intestinale, migrene gingivite accentuarea inlamatiei hemoroidale, creind in acelasi timp un teren favorabil pentru TBC si cancer.in bolile renale oricum hipertensiunea este frecventa si edemele,iar sarea le favorizeaza,pentru ca sodiul rezultat in urma scindarii sari este retinut de organism care,la rindul sau retine o cantitate mai mare de apa decit cea necesara,ducind la apariria edemelor, care sint f periculoase.In acest caz, se va elimina sarea din alimentatie, se vor evita produsele bogate in sodiu si se vor folosii mai mult fructe si legume bogate in potasiu.

| bogdan3vl a răspuns:

Daca doctoru ii zice sa nu consume nu poate sa consume depinde cat de grav e cica berea sau lubenita elimina piatra de la rinichi vezi acum sa nu stai numa beat laughing
funda big grin

| SwEeTgIrL_1752 a răspuns:

Se poate consuma, dar nu in exces.

| Serenaa1691 a răspuns:

Din pacate cine are pietre la rinichi nu poate consuma alimentele pe care le-ai enumerat tu sad