| anonim_4396 a întrebat:

Ma izolez de toţi prietenii pe care ii am, nu mai simt nimic adica simt doar furie, atat, am ieşiri nervoase necontrolate uneori mai aud unele chestii, cum m-ar striga un copil mic desi nu mai am fraţi (ma striga noaptea, mai aud si cum cineva bate cuie noaptea in pereti desi stau la casa), imi e frica sa stau singura mai mult de 6 ore, nu ma pot concentra si am stari de panica de la lucruri inutile, ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Elinelaaaa a răspuns:

E posibil sa suferi de anexietate sau depresie.
Ai putea sa mergi la un psiholog, te va ajuta mult.
Nu te lasa izolat total, iesi cat mai mult. comunica cu oamenii din jurul tau, incerca sa faci lucruri care te-ar calma.
Iar ceea ce auzi e doar in mintea ta. cauta o gandire cat mai pozitva.

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Probabil de la varsta dramatizezi lucrurile. Lasa filmele horror, controleaza-te ca daca nu ramai singura si totul o sa fie ok. Daca nu e asa, du-te la psiholog.

| lilith16 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu m-am uitat niciodată la vreun film horror, nu le suport

| Sn4k3 a răspuns (pentru lilith16):

Atunci clar psiholog laughing

| Donsavas a răspuns:

Iti e frica sa stai singura fiindca iti fac filme in cap. Problemele iti pot tulbura somnul. Ca sa ti le rezolvi, sa treaca, ar trebui să profiti de faptul că ai prieteni si sa te bucuri de ei. În viata, nu problemele sunt importante ci bucuriile personale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anxietate, stare de delir, tulburare de personalitate schizoida sau în cel mai rău caz psihoza sau schizofrenie dar cred ca mai ai ceva pana la ultimele 2. Dacă o sa alergi în aer liber o sa vezi ca o sa te simți mai bine.

| PumpkinDoll a răspuns:

Incearca un psiholog/psihiatru, incearca-le pe amandoua.

| Elide a răspuns:

Ai stări de rau inexplicabile? De cat timp ti se intampla?

| lilith16 a răspuns:

Am trecut prin asta dar mi-am revenit, ideea e ca as mai putea trece? acum am o stare ok, cam de 3 luni

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Buna. Un psiholog te-ar ajuta foarte mult in acesta situatie, nu sta asa, du te si vorbeste cu un psiholog, probabil te confrunti cu o depresie ceva.

| AnneM123 a răspuns:

Am trecut prin toate starile astea pana la fazele cu auzitul zgomotelor. acolo e vorba de altceva, eu am citit mult, asta m-a ajutat, carti care te ajuta sa ai incredere in tine, la mine au durat 8 luni pana sa mi revin, doar asteapta si va trece, iesi si plimba-te.iar daca mai auzi zgomote spune le parintil

| gabriel11535 a răspuns:

Nu cred ca iti poate raspunde nimeni perfect aici. Iti recomand sa te duci la psiholog.