| împreunăfacembine a întrebat:

Ma confrunt cu o problema foarte nașpa din punctul meu de vedere.

Nu pot sa dorm. Mi-am făcut un program sa ma pun la somn la ora 23:45 și să dorm până pe la 09:45.

Problema este ca adorm foarte greu.

Aseară m-am pus la somn la 23:45 și am adormit abia la 2 noaptea. Apoi m-am trezit pe la 4 și nu am mai dormit nimic pana acum.

Când vreau sa adorm îmi zboară gândul la alte chestii și atunci îmi dispare starea de somn. Dar nu înțeleg de ce nu ma pot concentra pe somn

Sunt baiat, am 17 ani.

Ce probleme as putea avea? Cum as putea adormi mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Problema asta a insomniei e destul de raspandita in lume la toate categoriile de varsta. Incearca de-a lungul zilei sa faci cat mai multe lucruri, sa te obosesti, astfel incat seara sa iti fie somn si sa vrei sa mergi la somn. Daca chiar nu poti adormi, ia o carte si citeste. La mine e cel mai bun somnifer. Nu apuc sa citesc o pagina si mi se inchid ochii.
Daca nici metoda asta nu merge, spune-le parintilor problema cu care te confrunti si sa mergeti la medicul de familie. Medicul de familie va stii incotro sa te indrume.
In unele cazuri, se prescriu somnifere.
Atentie! Aceste medicamente foarte puternice nu se iau fara prescriptie medicala si fara indrumarea si controlul unui doctor!
Cel mai bine e sa mergi la doctor. Psiholog, medic de familie si poate mai departe, la un specialist.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi norma, nu faci un astfe de program într-o zi ci în câteva/o săptămână. Înainte de culcare încearcă să închisi toate dispoztvele și eventual să citești dintr-o carte și ai putea bea ceaiuri relaxante care te trimit la somn cum ar fi lavanda, teiul sau se găsesc de la fares o un ceai dintr-o combinație de plante pentru somn

| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie să îți constientizezi gândurile, să le elimini și să faci o meditație simplă. Poți să stai întins în pat cu ochii închiși și să îți asculți respirația. Poți număra 1- inspirație, 2- expirație. Când îți fuge gândul trebuie din nou să constientizezi și să reiei. Așa mintea se va elibera de gânduri și se va relaxa.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie să depui efort fizic pentru ca organismul să ajungă la oboseală. Chiar și în casă. Doar așa va simți nevoie de odihnă.

Te poate ajuta și cititul unei cărți seara (dar nu și fără efortul fizic depus ziua). În felul acesta ochii nu vor mai fi pe niciun ecran, deoarece ecranele te țin treaz.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Corect si ce zice aninimg, si mie de cand numai fac efort fizic mi-a crescut ora de somn de la ora 23:30 la ora 1- 1:30, e bine sa faci cu cateva ore inainte de culcare flotari, genoflexiuni etc

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru. Astea sunt tulburări de somn.

| Ineys a răspuns:

Daca pana acum te culcai la 2 noaptea nu poti dintr-o data sa iti schimbi ora de somn de pe o zi pe alta. Corpul tau are nevoie de timp sa se adapteze. Continua sa incerci sa adormi mai devreme si de asemenea sa te trezesti mai devreme pentru ca daca te culci la 12 si te scoli la 10 e cam normal sa nu te mai ia somnul la 12 iar.

Nu esti obosit pentru ca erai obisnuit pana mai tarziu treaz, dar dupa o perioada, trezindu-te si mai devreme o sa iti fie somn mai devreme.

| JicaContra a răspuns:

Trebuie sa adormi pana in 10, dupa aia nu ti se duce melatonina din sange, in plus ar fi bine sa dormi maxim 8 ore, NU 10

| Robertandrei4858 a răspuns:

Si eu ma confruntam cu problemele cu somnul, daca nu faci nimic toata ziua nu ai cum sa adormi asa usor pentru ca nu iti consumi energiea. Iti spun strict ce fac eu si ce ma ajuta. Poti incepe sa faci niste flotari, niste gimnastica care sa te "oboseasca" si care sa iti consume energia acumlata, poti de asemenea sa faci genoflexiuni sau alte activitati care sa le poti face in casa si care sa iti consume energia.

| 22anirolF a răspuns:

Bună! Și eu am avut și am această problemă.
În primul rând, pentru cei care spun că ai nevoie să obosești fizic, nu e adevărat. Cel puțin pentru mine nu a fost. Eu am avut o perioadă în care eram foarte activă din punct de vedere fizic. De exemplu: mă trezeam la 5 dimineața și făceam jogging, făceam zeci de mii de pași ziua și tot nu puteam să dorm până târziu, spre dimineață. Deci din experiența mea aș spune că nu asta este neapărat problema. Aș spune mai degrabă că ține de latura psihologică, pe care o poți rezolva fie singur, prin autosugestie, fie apelând la ajutor specializat.
În al doilea rând, cred că se datorează și faptului că petrecem foarte mult timp privind ecrane și prea puțin timp în natură sau oricum, dar deconectați. E obositor, dar nu simțim asta la nivel conștient. Eu, de exemplu, de multe ori stau în pat și mă forțez să dorm, dar simt cum mă dor ochii de la cât mă chinui să îi țin închiși și am o durere în zona ochilor foarte ciudată laughing e ceva foarte forțat.
Ceea ce a mers pentru mine câteva zile a fost melatonina, o pot recomanda, dar nu e de termen lung. Și pe lângă asta am mai folosit și apă de lavandă spray, pulverizat pe suprafața pernei și pe pat. Combinația asta a funcționat pentru mine, dar după ceva timp ajunsesem să iau pastila de melatonină, dar să rămân trează oricum după ea. Mai sunt și anumite clipuri pe YouTube cu sunete relaxante care îți induc o stare de calm și pot ajuta. Astea sunt câteva sugestii. Sper să îți fie de folos într-un fel sau altul. Numai bine! happy

| GopnikulBogdan a răspuns:

Lasă telefonul și ce înseamnă internet timp de o zi.

| fugi5555 a răspuns:

Eu ma culc la 10 dimineața și ma trezesc la 8 seara, ești chill băiatule, hormonii ți o iau razna

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Somnul nu il poti controla cu forta, el vine de la sine. Incearca sa nu mananci cu doua ore inainte de culcare si sa faci o activitate sau niste exercitii in timpul zilei. Eu mai citesc inainte sa adorm si ma ajuta sa-mi scot creierii din intuneric