| my23ro a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o carte de anatomie din care invata studentii la Medicina? In format Pdf sau Word. Suportul meu de curs de la scoala nu imi este indeajuns si nici cartea de Biologie de clasa a XI. Am cautat pe internet si am gasit destul de multe carti dar nici una atat de complexa cum as vrea eu.Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| my23ro explică (pentru 23partyboy):

Multumesc.

| 23partyboy a răspuns (pentru my23ro):

Daca chiar vrei mai mult, exista victor papilian vol 1 si 2 se gasesc la librarii costa cam 50 de lei volumul, mai este atlasul gray ala e vreo 2 milioane... dar oricum daca cauti gasesti destule chestii si pe net, in mare parte la anatomie mi-am invatat si de pe internet pentru ca nu mi-am permis grayul

| my23ro explică (pentru 23partyboy):

Am deja Papilian dar doar volumul doi. Poate am sa cumpar si primul volum. Si am sa ma interesez si de gray, suna interesant la pretul care il are.

11 răspunsuri:
| my23ro explică:

Multumesc Dana pentru raspunsul detaliat. Mi-a fost de mare ajutor chiar daca nu ti-am putut da funda pentru ca partyboy a raspuns primul.

| 23partyboy a răspuns (pentru my23ro):

Iar apropo de raspunsul domnisoarei e aberativ, pana la urma exista compendii de anatomie cu toata anatomia cap picioare intr-o carte

| my23ro explică (pentru 23partyboy):

Http://www.bartleby.com/107/ Despre asta vorbeai?

| 23partyboy a răspuns (pentru my23ro):

Da asta e grayul e un compendiu de anatomie(totul de la a la z cum s-ar spune) exista si varianta tradusa in romana, dar oricum daca te descurci in engleza e ok...papilianu vol 1 e cu oase si muschi, vol 2 cu viscere insa materia e prezentata stufos si e greu de citit, in plus nu are sistemul nervos, astfel incat grayul e o alternativa completa..mai exista ifrimul, compendiu de anatomie e o varianta mai veche si mai simplificata decat grayul dar contine toata materia, a si mi-am amintit gasesti cartile astea mai ieftin in varianta xeroxata prin xeroxuri pe langa fac de medicina, si ca sa inchei anatomia se invata pe cadavru sau in cel mai rau caz pe mulaj si preferabil cu un profesor, altfel iti va fi greu sa intelegi nivelul de facultate

| my23ro explică (pentru 23partyboy):

Din pacate pe noi nu ne va duce nimeni la morga.-eu sunt in anul I la postliceala de asistenti medicali-. Si daca vreau sa stiu mai multe, trebuie sa ma ocup singura. Programa noastra este strict necesarul. Cel putin pe anul I. Am sa caut cartile despre care mi-ai vorbit pe la xerox-urile de langa facultate. Sper sa gasesc macar una din ele. Descrierea facuta de tine m-a facut curioasa. Poate am sa aleg Ifrim. Am vazut ca pe Okazii se vinde cu 150 de lei.
Multumesc inca o data.

| 23partyboy a răspuns (pentru my23ro):

Imi pare rau sa aud ca un om care vrea sa aprofundeze materia, sa cunoasca cat mai mult este la o scoala postliceala de asistenti, mare pacat. avand in vedere faptul ca facultatile de med(nu toate desigur) sunt arhipline cu persoane habarniste care cu sig nu au ce cauta acolo. daca iti permite varsta/sit du-te la o fac de medicina, alfel vei face 3 ani de postliceala (pentru comp medicina e 6) si vei ajunge o/un amarat(a) asistent(a), prost platit(a), putin respectat(a) si vesnic la indicatiile doctorului, in plus posturile de asistenti in Romania deocamdata sunt blocate, iar asistentii cu facultate au prioritate si sunt mai bine platiti, iar ca sa inchei(sper ca nu te-am suparat dar te-am ambitionat cu ceva) un/o asistent(a) nu are nevoie de anatomie decat niste notiuni foarte generale de niv liceului, pur si simplu nu are la ce sa ti foloseasca, aia e de domeniul medicinei generale

| my23ro explică (pentru 23partyboy):

Varsta sper sa nu fie niciodata un impediment in nimic din ce urmeaza sa fac in viata. Am 27 de ani. In schimb responsabilitatile varstei, da. Si situatia la fel. Nu mai pot amesteca ore de cursuri in fiecare zi cu sesiuni care intrec limitele in privinta invatatului, cu grija caminului, grija fata de familie si eventual munca.
Modul tau de a privi lucrurile e cel real, si sunt convinsa ca ai vazut destul de multe situatii, ca sa poti face afirmatiile total adevarate pe care le-ai spus mai sus. Din pacate asa e.
Eu privesc lucrurile mai usor.
Eu vreau sa ajut.In limita posibilitatilor pe care le am. Ajutorul il poti da atat ca si un doctor stralucit, cat si ca asistenta sau ca si infirmiera.
In privinta posturilor, angajari inca se fac. Cu totii stim cum... dar se fac.Trebuie doar sa stii unde sa mergi sa ceri un loc de munca.
Cat priveste situatia asistentilor care termina facultatea lucrurile stau putin altfel. In principiu nu au prioritate, dar nu te contrazic in totalitate. Salariul lor este cu 100 de lei mai mare pe cartea de munca. Pe partea cealalta eu ma gandesc ca dupa ce voi termina cei trei ani de postliceala daca voi incepe sa lucrez, voi putea face si anul patru la facultate(pentru ca lucrul acesta se poate) si sunt in avantaj intr-un fel fata de cel care a inceput scoala odata cu mine.
Am trecut prin spitale in care nu se mai stie cine face legea, referitor la ce ai spus despre faptul ca asistentele mereu vor fi la cheremul doctorilor. Am vazut si haosuri, dar in schimb sa stii ca am trecut prin doua sectii de la doua spitale diferite din Timisoara, unde sunt doctori extraordinari, asistente care stiu ce au de facut si mereu linistite. Niciodata nimeni nu le vorbeste urat sau sa tipe la ele. Si sunt fete tinere. nu au meseria in mana de toata viata lor.
Sunt locuri unde lucrurile stau si altfel...
Sper ca nu te-am innebunit, dar asta e parerea mea de viitoare asistenta.

| 23partyboy a răspuns (pentru my23ro):

Chiar imi pare rau sa aud asta, oricum terminand anul 4 la fac de asistenti, probabil exista posibilitatea transferarii la un an superior de medicina generala(desigur dupa ce dai niste diferente), teoretic zic eu ca exista aceasta posibilitate, intr-o perspectiva pe termen lung te-ai putea interesa si de acest aspect, iar in fine revin la cuvintele mele..ai 27 de ani esti tanara, eu inteleg ca probabil ai familie copii etc, te inteleg pentru ca si maica mea este doctor a nascut-o pe sor`mea cand era anul 3 si pe mine cand era anul 5, ea fost greu ne-a crescut mai mult bunica, dar uite a reusit e o alegere capitala care iti va marca toata viata si sa nu iti para rau dupa aia, crede ma aveam si eu o tona de colegi la fac care veneau la 30 -35 ani, gandeste te cat timp pierdut. tu ai o ambitie de a invata, si sincer acest lucru nu te claseaza acolo unde esti, asistentele(fara care intr-adevar ar fi munca imposibila) raman cadre medii, ei doar efectuiaza actul terapeutic medical ori medicina nu inseamna asta, medicina nu inseamna sa iei toata viata tensiuni, sa bagi branule, si sa oferi instrumente chirurgului..intradevar sunt persoane care se multumesc cu atat toata viata, dar fii sigura ca aceste persoane nu se freaca prea mult cu tratatele de anato si in fond nici nu le intereseaza asta, sa ma ierte Dzeu ca le stimez pe asistente(repet au si ele o importanta) dar asta e adevarul
iar in fine, pe sectia unde am fost eu, toate infirmieerele aveau diploma postliceala de asistente si situatia nu este singulara, desigur vb in numele spitalului si orasului de unde sunt
gandeste te la cuvintele mele