| Angel31 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o consiliere psihologica?
Am ajuns sa nu mai am incredere nici in mine si sa indepartez toate persoanele din jur. Rog pe cei ce au placerea si bunul simt sa ma contacteze.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! La consiliere poti merge gratuit daca esti elev/student in institutia din care faci parte.
La privat mergi doar cu plata.
Ce ti recomand este sa fi mai ingaduitor cu tine,sa ai rabdare si sa nu mai fi critic fata de tine. Increderea,chiar si in propria persoana, se castiga in timp, prin munca si uneori prin prisma suferintelor personale. Inveti, daca nu stii deja, cum sa ti gestionezi tu pentru tine toate probleme din viata ta. Sigur ca vei gasi rezolvari la toate neajunsurile si nedumeririle.
Oamenii vin si pleaca din viata ta. De la toti vei pastra cate ceva ce iti va folosi si fiecare om sau experienta te va forma in favoarea ta. Rabdare! Vei gasi ce cauti.

| Cannibal a răspuns:

Nu trebuie să îi îndepărtezi pe cei din jur doar pentru că tu treci prin momente mai dificile fiindca așa ajungi sa te izolezi de restul.
Nu trebuie să îți dai încrederea pe tavă la fiecare om ce intră in viața ta.
În tine trebuie să ai cât mai multă încredere deoarece dacă nu lupți pentru tine nu o va face nimeni ești singurul om din viața ta pe care te poți baza.
Ai putea să cauți pe YouTube câteva canale motivaționale care probabil o sa te ajute sau sunt site-uri cu pshiologi online unde primele 3 ședințe sunt gratuite.

| Angel31 explică (pentru Cannibal):

Da asa e cum precizezi, in mare parte suntem storsi de bani pentru sfaturi de nimic. Am fost si la cabinete si cabinete si am platit din greu fara rezultate. Am pierdut legatura cu un grup asemanator mie datorita job- ului. Greu mai gasesti o comsiliere pe masura, de aceea intreb pe cei patiti. Youtube... am nevoie sa fiu ascultat, nu sa ascult...