| VasiloiuDiana a întrebat:

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu un răspuns, va rog!
Bunica mea a făcut acum 6 zile un accident vascular și a fost ținută cu pampers, dar azi i-au pus sondă(ploscă).
Oare e în stare mai grava sau de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! Bunica ta are nevoie de sondare fiindcă se evită apariția escarei datorată statului mult pe spate! Nu neapărat că este grav ci i s-a pus preventiv ca să se urmărească mai ușor eliminarea lichidelor comparativ cu aportul de lichide. Totuși ai grijă de ea! Numai bine!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba i pe medici ce stim noi?

| Fatamuntilor a răspuns:

Una e plosca, alta e sonda
plosca e ca un fel de olita de noapte care se pune sub fundul bolnavului cand isi face nevoile
sonda e un dispozitiv medical care inlocueste vezica, dar care e doar pentru treaba mica.
Nu cred ca neaparat in stare mai grava.

| sierra1 a răspuns:

Cert e ca nu-i de bine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să nu facă pe ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sonda se pune când nu poate să mai urineze singura din diverse motive și să nu se creeze un blocaj renal

| Caro34 a răspuns (pentru suntserios):

Bună! Nu neapărat! Sonda este un ajutor pentru pacienții care au dificultate din varii motive (nu se pot deplasa datorită unei operații; sunt inconștienți, au probleme renale, nu au voie să facă mișcări bruște etc., când ei simt că prin deplasare le este în pericol sănătatea etc. etc.)?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Caro34):

Pai si eu ce am scris?

| Caro34 a răspuns (pentru suntserios):

Păi, tu ai ai scris că: "nu poate să mai urineze singură..."; ea poate urina însă altul e motivul sondei!?

| VasiloiuDiana explică (pentru Caro34):

Bună! Da, intr-un final am înțeles ca i s-a pus sonda deoarece i se recoltează niște probe pentru analize...este suspecta și de diabet.
Oricum mulțumesc frumos pentru ajutor!
Ați fost singura persoana care chiar a răspuns intr-un mod frumos și cu calm.

| Caro34 a răspuns (pentru VasiloiuDiana):

Bună! Asta înseamnă probă de urină! Sper din suflet să-și revină repede! Multă sănătate!?