| ℓDℓ a întrebat:

Bunica mea a facut vineri accident vascular.
Acum e la spital,bineinteles,nu se poate ridica din pat,vorbeste greu si are lipsuri ale memoriei... Unele lucruri si le aminteste,unele nu...
Credeti ca se va face bine, adica va putea umbla si isi poate reveni cu memoria?
imi puteti explica mai multe despre un accident vascular?
mentionez ca strabunica mea e in varsta (86 ani) si are si probleme cu tensiunea dar pana acum a umblat si s-a descurcat singura...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Un accident vascular cerebral apare atunci cand un vas de sange (o artera) care furnizeaza sange la nivelul unei zone a creierului se sparge sau este blocat de un cheag sanguin.Cu cat tratamentul este inceput mai repede, cu atat mai multe sanse are persoana in cauza sa isi revina.Cred ca strabunica ta are sanse sa isi revina daca e tratata corespunzator, data fiind varsta, medicii trebuie sa fie foarte atenti.Acum ar trebui sa stai aproape de ea, pentru ca acest tip de "boala", ca sa ii zic asa, te ia mereu pe nepregatite. Daca mai vrei sa afli informatii despre ce este un accident cerebral http://www.sfatulmedicului.ro/......al-avc_314 poti citi aici.Ii urez strabunicii tale insanatosire grabnica

| ℓDℓ explică (pentru AiEnmaYuuki):

Iti multumesc mult!

:*

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Imi pare sincer rau.
SI bunica mea a patit la fel acum vreo 9 ani. Dupa accident iesea afara, dar avea probleme cu mana si piciorul stang. Niciodata nu a mai reusit sa vorbeasca coerent, ba chiar plangea si radea fara motiv. A mai trait vreo 7 ani asa, iar in ultima perioada statea numai la pat. Dumnezeu sa o odihneasca.

| danielaxyz a răspuns:

Si bunica mea a patit acelasi lucru in urma cu 7 ani, si-a revenit cu mersul dupa vreo 4 luni(ca a avut vointa), dar vorbirea niciodata, avea 79 de ani atunci, a mai trait 5 ani dupa accidentul vascular

| GuGustiuC89 a răspuns:

Pai usureazai moartea.

| GuGustiuC89 a răspuns (pentru GuGustiuC89):

Sau futeo pana moare

| BombonicaXD a răspuns (pentru GuGustiuC89):

Ce idiot esti...

| GuGustiuC89 a răspuns:

Futeo pana moareeeee

| GuGustiuC89 a răspuns:

Futeo pana moareeee