| anonim_4396 a întrebat:

Mă simt diferit,îmi pun multe întrebări zi de zi ce mă frământă, am incercat sa citesc o carte sa fac diferite lucruri dar îmi apar mii de gânduri și întrebări fără sens, m-am saturat de ele.Mai este cineva care a trăit o asemenea experiență și puteți să mi spuneți ce este asta.Sa știi că mi se întâmplă de mult timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Din ce imi amintesc ti-am mai raspuns odata la o intrebare asemanatoare. Acest lucru ar trebui sa te bucure, sa-ti pui intrebari existentiale reprezinta primul pas spre o minte luminata. Cel mai probabil nu vei gasi raspunsul la acele intrebari, dar continua sa ti le pui, continua sa te framanti si vei gasi raspunsul la alte intrebari, la care nici nu te gandeai. Sa citesti, ce activitate minunata, incearca insa sa nu cazi prada maculaturii si cartilor comerciale, citeste doar opere valoroase, Victor Hugo, Marcel Proust, Balzac, Stendhal, Gustave Flaubert, Descartes, Shakespeare si multi multi altii.

| Plato a răspuns:

Acum am citit celelalte raspunsuri si nu-mi vine sa cred, te rog sa nu iei seama de acele non-sensuri. Ai o minte filosofica, romantica, ceea ce e extraordinar de frumos, nici vorba de psiholog sau psihiatru. Ai zis la un moment dat ca esti de acord ca viata trebuie inteleasa nu doar traita, ei bine, e sansa ta sa incerci sa o intelegi. Acum se incepe, din tinerete sau chiar din copilarie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Care sunt acele ganduri ce te framanta? Poate gasim o rezolvare a lor.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce viața, fiecare mișcare care o fac, fiecare faptă este gândita, îmi vine să plâng nu ai idee cat de tare m-am saturat de ele, toată ziua îmi stau in cap

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Mno, si eu am in fiecare zi ganduri pe tema etica, pe metafizica si mi le dezbat singur. Ai putea sa incerci.

Nu am prea priceput care sunt intrebarile. Te referi la "ce e viata?"; iar apoi nu am inteles vreo alta intrebare.

Viata e o serie de urcusuri si coborasuri, un drum lung de suferinta in cautarea fericirii. Unii o gasesc inainte sa moara, altii mor cautand-o.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La mine gândurile sunt 24/24 m-am saturat de ele

| Alexuţ02 a răspuns:

Am trecut și încă trec prin asta, m-am obișnuit.

Tratează-te, nimeni nu merită o viață așa.

| anonim_4396 explică (pentru Alexuţ02):

Totuși,ai descoperit ce ai?

| CleanHeart a răspuns:

Am trait in adolescenta dar dupa mi.am schimbat atitudinea si au trecut toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar partea cu gandurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părinții mei spun mereu "totul este bine" și nu prea mă iau în seama când vorbesc despre asta.De aceea am decis sa întreb aici unde cineva mă va asculta și mă va ajuta

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, n-am descoperit și nici nu vreau, m-am obișnuit așa, de asta ți-am sugerat să faci ceva cât mai rapid, nu-ți doresc să faci ce am făcut eu și să te simți cum mă simt eu.

Du-te la părinții tăi și spune-le că ai nevoie de un psiholog, e o stare insuportabilă și e posibil să ai depresie, te vor înțelege.

| Treaem24 a răspuns:

Poti apela la un pshiholog daca esti la scoala cea mai bună solutie