Întrebare recomandată | LikeABoyyy a întrebat:

Ma simt singura, deprimata si nefolositoare de la o vreme. Mi-am gasit alinarea in droguri si in alcool. Mi-am dezamagit familia si iubitul, care m-a parasit.Am avut tentative de sincucidere, m-am si taiat, si am aflat ca sunt bipolara. Ce sa fac ca sa-mi revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti faci rost de un animal domestic ca sa ai ocupatie pana prinzi un servici.

| anss23 a răspuns:

Chiar inteleg cum te simti, dar primul pas pentru a iesi cat de cat din starea asta e sa renunti la droguri si mai ales la alcool.Ele iti ofera o alinare, dar doar pe termen scurt si iti fac mai mult rau.Nu ai nevoie sa ajungi sa-ti tratezi si dependente,pe langa faptul ca esti bipolara. Oricum, nu e nimic in neregula cu tine, in ziua de azi din ce in ce mai multi oameni au tot felul de afectiuni psihice, mai ales depresie, tulburare bipolara etc.Sa nu te gandesti nici o clipa ca ti-ai dezamagit familia sau iubitul in vreun fel, gandeste-te ca daca nu a ramas langa tine la greu si nu a incercat sa te ajute nu te merita si ti-a facut o favoare ca te-a "parasit".Iar familia ta ar trebui sa fie apropiata de tine si sa te sprijine, nu sa te faca sa te simti ca o dezamagire.Fiecare dintre noi avem momente mai grele in viata si nu ar trebui sa trecem singuri prin ele.Totusi,uneori chiar poti fi in situatia in care nu ai niciun sprijin si, desi e mai greu, trebuie sa iesi singura din asta.
Si vei reusi, sunt sigura ca esti mai puternica decat crezi si peste cativa ani sau luni te vei uita inapoi la perioada asta si iti vei da seama ca a fost un fel de provocare a vietii.
Si ca sa-ti raspund si la intrebarea "ce sa fac ca sa-mi revin?":sincer, nu exista un anumit lucru pe care sa-l poti face si sa te simti instant mai bine.Eu zic sa nu te uiti neaparat la situatia asta ca la ceva din care trebuie sa-ti "revii". Incepe sa faci mici schimbari sau sa-ti setezi anumite teluri pe termen scurt, si pe masura ce le vei indeplini te vei simti mai bine.Incepe prin a renunta treptat macar la alcool si droguri si informeaza-te mai mult cu privire la tulburarea bipolara.Asa vei invata mai mult despre acest diagnostic(banuiesc ca ai fost diagnosticata e un psihiatru) si poate vei gasi alti oameni care au aceleasi dificultati ca ale tale.
Deci, deocamdata incearca sa te concentrezi mai mult pe a te stabiliza, nu pune prea multa presiune pe tine, ci incepe sa faci cateva schimbari.De asemenea, incearca sa te inconjori cu oameni care te inteleg si te accepta pentru ceea ce esti, nu cei care te fac sa te simti ca o dezamagire.

| Dariusuu a răspuns:

Niciodată nu e târziu s-o iei de la capăt, chiar de la 0!

Ține minte ce-ți scriu eu aici.

O noapte liniștită să ai.

| grab a răspuns:

Te rog sa imi dai un privat.
Bipolaritatea e un motiv ca sa te indoape cu pastile. Rezolvarea e alta, cu totul alta decat Seroquel/Zyprex happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand discutii cu o persoana specializata cum ar fi un psiholog, mergi impreuna cu o persoana draga sau cu mama, de ce nu!? orice ajutor din afara e binevenit. fa cursuri de reiki sau orice altceva iti aduce liniste si multumire sufleteasca. succes.

| Gαηαmα a răspuns:

Prieteni nu ai? Mai iesi, nu te mai gandi ca esti singura, ca...(stiu ca e usor de zis)dar se poate rezolva si ai ajuns deja intr-o situatie grava.Gandeste-te ca ai familia, ai avut un iubit.Nu poate fi perfect.Eu locuiesc singura, mai vine tatal meu acasa, dar...si am intrat si eu intr- o depresie din cauza iubitului si a mai multor.
Multi dintre noi trecem prin probleme, tu gandeste-te la ceea ce ai bun, la ceea ce te-ar putea face putin mai fericita, linistita si daca ai ajuns in situatia asta incearca sa fi ambitioasa si sa-ti indeplinesti "micile dorinte". Daca ti-ai dezamagit familia : fa in asa fel sa te revansezi, ei te vor intelege.Si daca nu te vor intelege...tu fa-o pentru tine si incerca sa te schimbi, ei vor vedea si va fi bine.
Despre prietenul tau nu stiu ce sa zic, nu stiu cum e el, daca ti-a facut ceva, dar probabil daca te-a parasit ori nu te-a inteles ori ai exagerat tu si l-ai ranit.Nu vei rezolva nimic daca te tai si... poti consulta si un psiholog, nu e nimic rau in asta.Vei gasi pe altcineva, alegeti cativa prieteni(poate iti poti gasi alinarea in cineva)..., iesiti, vei rezolva.Incearca sa faci ceva si vei vedea ca iti va fi mai bine daca chiar vrei.Si daca crezi sau vrei poti spune cand doresti un "Doamne iarta-ma"/"Doamne ajuta-ma" fara sa depui efort.Iti urez noroc, o zi buna si ai grija.

| qIrinna a răspuns:

Vorbeste cu mama ta cred ca ati va da un sfat bun si te va ajuta sa iesi din starea asta.

| dooinitza a răspuns:

Alinarea o poti gasi in oricine mama tata sora, un animal poti sati cumperi(am un catelus si cred ca ea ma intelege cel mai bine din aceasta lume) in o prietena sau chiar in cineva mai necunoscut (cum o fac eu cind sunt trista nu ma pot deschide unui om ce il cunosc, am impresia ca va ride de mine) iesi pe afara mai ia o gura de aer gasesteti noi aventuri astfel vei trece si peste asta
crede-ma toti se intilnesc cu asa ceva in viata...SUUCCES!

| maryanavl a răspuns:

Vorbeste cu mama ta cred ca ati va da un sfat bun si te va ajuta sa iesi din starea asta sau mergi la biserica sau citeste biblia ati garantez ca te vei simti mai bine

| LikeABoyyy explică:

Sinucidere*