| georgianaanonim1 a întrebat:

Ma simt vinovata asa mereu. Simt mereu un gol in stomac asa si ma simt naspa, ma gandesc la ceva si stau cu frica orice ar fi, pun mereu raul pe primul loc, si imi trece in cateva zile starea sau deloc.
Chiar si de am facut ceva in trecut parca tot imi pare rau si regret si ma simt aiurea sau daca fac ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Est o persoana negativista care isi face singura rau, din cauza gandirii toatal nesanatoase. In general, asemena oameni se imbolanvesc des, cad in depresii, nu sunt fericiti si ajung singuri si acrii, pentru ca nimic nu-i face fericiti si nu-i multumeste.
daca nu vrei sa ajungi una din aceste persoane, incearca sa te comporti si sa traiesti ca un om normal, pozitiv, cu ganduri bune s frumoase, sa lasi panica si prostia, cand nimic nu s-a intamplat si nu se va intampla.
Regretul nu-si are rostul, pentru ca trecutul nu se poate schimba, indiferent de cat de mult ne dorim, dar putem invata din greeli si putem sa le evitam pe viitor, pentru a nu ajunge in aceeasi situatie.
Invata sa traiesti si sa gandesti pozitiv, daca vrei sa ajungi un om normal, fericit si cu un viitor bun

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se numesc atacuri de panica si nu sunt prea ok. Daca nu trece cu gandire pozitiva (lupta-te sa gandesti cat mai bine si la lucrri frumoase si bune) mergi la un consult psihologic.Adolescentii gresesc ca de frica sau rusine nu merg la psiholog confundand cu eticheta pe care o punea lumea din jur confundand psihologul cu psihiatrul. Pe noi nu eticheta trebuie sa ne intereseze ci faptul ca orice afectiune daca nu este tratat corespunzator duce la agravare in timp.
Gandeste pozitiv si nu te izola, plimba-te cat mai mult in aer liber.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Sunt tulburări emotionale astea. El iti va da un tratament "anti frica" sa i spunem, ceva care sa te ajute sa gestionezi emoțiile.

| InteractiV a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de un nou inceput, incearca sa faci o schimbare in viata ta si nu te mai lasa influentata de lucrurile care te inconjoara. Incearca sa fii putin mai atenta cu tine si sa nu te pui in plan secund. Incearca sa te bucuri de fiecare moment din viata si sa iti faci fiecare clipa drept una de care sa iti amintesti peste ani.