| Huzul a întrebat:

Ma vor afecta in viitor aceste lucruri?: -la 22:00 cand ma bag in pat stau zece minute ma prefac ca dorm iar cand parintii mei adorm stau pe telefon pana la 02:00-04:00(pe intuneric;
-in loc sa imi fac temele stau pe telefon, si seara cand trebuie imi fi terminat temele ma grabesc sa mi le termin. Am nute foarte bune la scoala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vei fi foarte obosit pentru ca nu dormi. Pe tine te afecteaza asta nu pe ei. Acum ai scris noaptea? Ca vad ca ne intrebi pe noi daca ai nute foarte bune la scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca nu ai note bune la scoala, odata ce nu-ti faci temele si stai atat pe telefon.
Dar cel mai grav este ca iti privezi corpul de odihna de noapte si in timp te vei imbolnavii grav.
Probabil ca, curand vor observa si parintii obsesia ta cu telefonul si ti-l vor confisca, ceea ce ar fi foarte bine, din toate punctele de vedere, odata ce esti inconstient ca folosirea lui atat de mult, duce la probleme serioase de sanatate, inclusiv la cancerul de creier.

Iata aici un interviu luat celui mai mare neurolog australian, care trage un semnal de alarma asupra copiilor care folosesc telefonul timp indelungat, si care ajung din ce in ce mai des, pe masa lui de operatie, cu cancer la creier:

https://www.facebook.com/linda.chah.1/videos/1833488950265675/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca ii face nimanui bine sa stea 6 ore cu ochii in telefon in loc sa doarma noaptea

| Lostlyric a răspuns:

Nu este important cate ore NU DORMI, este important cate ore DORMI. Cu singurele mentiuni ca daca prinzi mai multe ore de somn pe timpul zilei iti poti da bioritmul peste cap si ca de cele mai multe ori, daca nu dormi in timpul noptii, nu-ti vei atinge pragul de somn REM (somnul odihnitor) ceea ce in timp se va manifesta prin dezvoltarea a tot felul de boli: de la cele cardiace pana la cele mentale.
Daca crezi ca te poti odihni bine dupa ce stai atatea ore treaz/a, atunci incearca sa prinzi minim 7 ore de somn, fara zgomote si ecrane luminate.

| Huzul explică:

Trebuie sa anunt ca eu am note foarte bune la scoala.
Chiar am luat bursa de 302 lei. Multumesc foarte mult penteu afaturile voastre!