| MinySamPlayz a întrebat:

nu pot sa imi fac temele stau toata ziua pe telefon sunt foarte bun la scoala asta se intampla din jumatatea cls 6 si sunt in a 7 in prezent, adica imi fac temele la ora 5 dimineata daca pot, daca nu, fac in clasa, dar nu am timp, pauzele sunt de 5 minute. Rog seriozitate si sfaturi de gen spune-le parintilor nu ma ajuta, adica ei nu ma verifica la teme, ii aud cand vin si ma prefac ca scriu si zic ca am terminat, chiar daca nu am facut nimic. Funda pls nu mai suport asa ceva.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Asta este o problema la care nimeni nu te poate ajuta. Tu esti singurul care are control asupra situatiei. Este vorba de autocontrol.

Cand vii de la scoala, stai pe telefon o perioada, iar dupa o ora, pune-l in alta camera si incearca sa iti setezi un scop de genul: "Imi iau telefonul numai dupa ce termin tema la mate". Fa-ti tema si dupa poti sa iti mai iei telefonul o jumatate de ora, apoi din nou, du-l in alta camera si spune=-ti ca il vei lua numai dupa ce iti faci alta tema etc.

1 răspuns:
| DemeDavid a răspuns:

Pai cand ajungi acasa incearca sa stai doar o ora pe telefon, gen iti pui o alarma sa te anunte, apoi il inchizi, inchizi si tableta si laptop-ul(daca ai ) si te apuci de teme fara retineri. Incerci sa iti termini temele cat mai repede ca sa poti sta pe telefon. Cam atat.Pare simplu, nu?