| Hugef a întrebat:

Mai cresc mult in inaltime? Ajung la 2 metri? Sunt baiat, am 14 ani si masor 1.93. Joc intr-o echipa de handbal si sper sa ajung sa am 2 metri inaltime. Ce sanse am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Fii bucuros ca esti inalt, vei creste pana pe la 19 ani, astfel vei ajunge sa ai peste 2 metri. Vei privi lumea de la "inaltime".
Nu trebuie sa te ingrijoreze, multi baieti vor sa fie mai inalti si nu au aceasta sansa, tu trebuie sa te bucuri ca, ti-a pus Dumnezeu "mana-n cap" si te dezvolti asa de frumos. Este bine ca faci sport deoarece, fiind inalt, fara sa faci activitate fizica, nu vei avea un corp proportionat si atunci nu vei arata asa de bine.
Sa fii sanatos si sa te hranesti corespunzator, pentru a putea sa performezi atat la scoala, cat si in activitatea sportiva.
Un gand bun si multa sanatate.

| trăncănici a răspuns:

Dacă la 14 ani i 1.95, la 20 vei avea peste 2.20! Lasă sportul, că e de ajuns!

| Azµre a răspuns (pentru trăncănici):

Nu e o regulă, mai degrabă el poate să se oprească din creștere acum la 14 ani față de alții la 18. Oricum e un dezechilibru hormonal la mijloc, mă mir cum de nu l-a dus nimeni la medic la înălțimea lui.

| trăncănici a răspuns (pentru Azµre):

Da,într-adevăr,nu e o regulă, dar cazurile de gigantism sunt destule.

| Azµre a răspuns (pentru trăncănici):

Corect. Oricum trebuie să i-a atitudine pentru că știi și tu ca și mine cum pot apărea malformații la inimă, rinichi, și așa mai departe.

| positivity a răspuns:

Şi când mă gândesc că eu am doar 1, 55.
Frate, eşti foarte înalt! Mișto de tine.
Având în vedere că voi băieții, creșteți până pe la vreo 18 ani, cred că încă te vei mai înălța cu câțiva centimetri.
Însă, pentru că eşti foarte înalt la vârsta ta, de asemenea este posibil să nu mai crești deloc.
Deci, șansele sunt de 50% să te înalți în continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Wow,da ce înalt eşti la 14 ani deja!
Eşti destul de înalt, unde vrei să te mai înalţi?
Te pup!

| Jee354 a răspuns:

Du-te la un medic, pentru că sigur este ceva ce nu e in regulă.1, 93 la 14 ani? Mi se pare foarte dubios. Oricum, în caz că nu ai nimic, poti sa creşti mai bine de 2m, sau să rămîi la înălţimea asta.Multă baftă! Sper că am contribuit şi eu la ceva. O zi buna.

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Pai daca ai doar 14 ani mai cresti pana la 18.De obicei acum incepeai sa cresti dar tu esti foarte inalt pentru varsta ta.Sigur o sa cresti.Asa zic eu! Noroc.

| Andruta12 a răspuns:

Cu siguranta poti sa ajungi la 2 metri dar este rau daca nu ai o constitutie atletica buna poti sa arti foarte urat

| bogdanho a răspuns:

7 cm inseamna destul de mult, dar pentru ca baietii se dezvolta mai mult decat fetele este posibil, totusi ai doar 14 ani. De crescut sigur mai cresti, mai ales ca joci si handbal, asta ajuta.

| ianis88 a răspuns:

Salut, si eu cam la 15 ani tot 1.90-1.91 m aveam. acum am 21 de ani si am 1.95-1.96. nu sunt sigur ca vei mai creste.nu trebuie sa consulti nici un medic, nu'i problema, dar ca sa.ti iasa tie din parere poti sa te duci. avand in vedere ca faci sport(handbal) poate chiar sa nu mai cresti deloc deoarece ai crescut asa odata. dar iti zic mare grija, daca esti inalt cum ai spus si poate mai esti si foarte slab (piele, oase si o mana de carne) ai mare grija la cazaturi. (stiu din experienta), dar daca esti putin facut (nici prea prea dar nici prea prea ) e foarte bine. tongue bafta si sanatate