| Madayna a întrebat:

Mai mereu mi se pun carcei la picioare, in special la degete. Din ce cauza si cum sa rezolv sa numai am probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din rublica "Sa mai si radem!", sper ca nu te plangi de carcei intre cele doua degete mari de la picioare, si nu stii cum sa rezolvi problema! Daca te-am suparat, imi cer scuze!

| Madayna explică (pentru neutrino):

Mulțumesc pentru ajutor!

| neutrino a răspuns (pentru Madayna):

Din nou, scuzele mele, si-ti doresc sa nu ai probleme cu circulatia sangelui, cauzatoare de multe ori a acestor nedoriti carcei. Iti doresc o seara fara carcei!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Incearca sa mergi la doctor la un control general. Sa nu fie si alte probleme cu diverse dezechilibre prin corp.

| stlucian a răspuns:

La baza aparitiei unor carcei la picioare stau mai multi factori care pot sa declanseze aceasta neplacere.

- realizarea exercitiilor fizice fara o incalzire in prealabil;
- deshidratarea;
- statul in aceeasi pozitie o perioada lunga de timp;
- lipsa de potasiu, calciu sau magneziu din sange;
- consumul de medicamente diuretice

Ar trebui sa apelezi la ajutorul unui doctor daca acesti carcei iti cauzeaza un disconfort sever, sunt insotiti de schimbari la nivelul pielii (inflamatii, inrosiri, etc.) si slabiciune musculara sau apar frecvent si nu se amelioreaza repede.

Asigurati-va ca aveti un nivel optim de calciu, potasiu si magneziu in corp, consumati din plin vitamina E si A.

Relaxati-va cu o baie fierbinte, faceti un dus sau aplicati o perna electrica incalzita timp de cel putin 10 minute pentru a scapa de carcel.

Vizitati medicul pentru a determina cauza crampelor musculare. In cele mai multe cazuri intinderile, exercitiile fizice intense si o dieta sanatoasa ajuta la eliminarea crampelor musculare.