| Abbey7 a întrebat:

Mai poti creste in inaltime la varsta de 16 ani? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Da!(fetele pana pe la 20 si unii baieti chiar si mai tarziu) Cele mai bune sunt:
1Atarnarile la spalier
2 Basketul
3 Hand-ball-ul
4 Innotul
Si in general sproturile in care te intinzi sau sari.
Te mai ajuta dormitul, si alimentatia corecta(fara exagerari cu regiumul alimentar)
Pentru oase, si dezvoltarea lor mai sunt importante calciul+ vitamina d, si magneziul.
Succes!

| Andaa_2747 a răspuns:

Corpul se dezvolta pana la 19-20 de ani aproximativhee hee

| DarkBlood32 a răspuns:

Un om poate creste si la 20 si ceva de ani. Ce-ti recomand eu nu-s sigura pe asta. Eu ziceam ca tractiunile la bara, nu stiu, ca, cred ca opreste din crestere dar nu prea cred. Mai degraba te va inalta aceste tractiuni la bara.winking

| Dexter94 a răspuns:

Incearca daca ai vreo bara pe acolo la tine sa te anini de ea toata ziua si ai sa vezi ca crestiwinking

| noname956 a răspuns:

Desigur! cresti in inaltime pana la varsta de 18-19 ani

| sabrina_5498 a răspuns:

Da normal ca se poatee...cum? daca joci basket macar o data pe saptamana.:p

| Abbey7 explică (pentru sabrina_5498):

Am o colega de 1.60 care face basket de un an si n-a crescut nici un cm.

| Loya a răspuns:

Organismul creste pina la 23-25 ani! In orice caz maninca fructe si legume caci organismul pentru crestere necesita vitamine!