| alexa2829 a întrebat:

Maine fac avort am 6 saptamani 19 ani si anul trecut am mai facut unul si mi-e frica exista riscuri sa mor acolo pe masa? Va rog nu ma judecati...doare tare fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista riscul de a muri acolo sau in zilele urmatoare. Nu e mare, dar nici zero. Drere fizica nu vei simti, doar durerea sufleteasca de a-ti fi omorat doi copii. Practic toata viata ta se va desfasura in doliu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Iarasi o aburesti si ii spui prostii!
vorbesti ca o habotnica limitata.

| DNSK a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ai cu cine, da-le pace.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se vede ce simț al răspunderi ai!
Dacă mori? Poți face un șoc hemoragic.
Mai maturizează-te și tu...
Pa, pa.

| Flav a răspuns:

In alta intrebare ziceai ca esti obeza, in rest numai despre avorturi vorbesti. Eu inteleg cam asa: sunt naspa rau de tot, de aia ma tot pompeaza baietii, iar cateodata, se mai lasa cu cate un copil.
Deci naspa esti, sex pe paine faci, si mai ramai si insarcinata, asta daca nu esti vreun troll ieftin.
Tu te mai suporti? Eu-as interzice femeile sa faca avort, dupa 2-3 situatii. Adica, hai o data ca nu-s documentate, hai de 2 ori ca din neatentie/accident, dar de la a 3-a oara, ori sunteti prea reduse mintal, ori va place asa mult sexul, incat ati da si bani sa-l practicati.
Repet: TU te mai suporti?

| neutrino a răspuns:

Tu ai experienta, tu trebuie sa stii mai bine!

| Azµre a răspuns:

Riscul să mori există happy da e mic, așa că fii mai optimistă, capul sus. ASta e situația, fii tare. Să te faci bine și să ne repostezi când revii!

| Zenit313 a răspuns:

Este prima data cand sunt de acord cu tine!

Respect!

| AndyLavy a răspuns:

Risc va exista mereu si in orice. Cauta un medic bun, fa ceva analize si un conult mai amanuntit inainte de a face urmatorul avort.Nu te panica, pe vremuri femeile faceau avorturi la greu, si medicina nu era atat de avansata. Ai grija de tine, si protejeaza-te. de ce nu folosesti anticonceptioanale? nu vei putea face avorturi la infinit...

| AndyLavy a răspuns:

Pai nu cred ca o sa difere durerea fata de cea pe care ai avut-o la primul avort. daca ai dureri cere-i medicului sa iti prescrie ceva medicamente si revino la consult dupa ceva zile sa vada daca este totul ok. fii mai precauta.

| stark47 a răspuns:

Nu cred ca doare.e posbil s fii anesteziata daca esti la al doilea...riscuri exista sa mori si stand pe wc sau cand traversezi strada.nu ti mai bate capul cu asta acum.din cate se vede, ai problele mult mai mari care iti necesita atentia

| yanira4u a răspuns:

Cum sa nu te judecam? ceri asta... o pastiluta in fiecare zi si nu treceai acum prin situatia asta.dar tu nuuuuuu geniu malefic. si ai mai ramas odata insarcinata si tot nu te.ai invatat minte? ce e de capul fetelor din ziua de azi? iti spun eu nimic. in loc sa faci o scoala sa devii stai si faci avorturi. ma rog fiecare cat poate. te mai miri ca lumea e in situatia in care e.

| llljk a răspuns:

De ce nu dai dreptul la viată unui suflet nevinovat? poate familia sau partenerul te forţează să faci acest lucru, dar să şti că nu e o scuză.

Nu e încă prea tîrziu să te răzgîndeşti SĂ NU FACI ACEST LUCRU. Îl poţi da spre adoptie, sau într-un cămin de copii dacă nu îl doreşti, nu îl ucide!

| Disstrict a răspuns:

Riscul de a muri ii minim ii vorba doar de hemoragie interne ce poti pati si in cazul unei hemoragi daca te prezinti de urgenta tot nu mori. Ideia este alta fizic o sa fie bine dar psihic nu va afecteaza faptul ca nu dai sansa la viata unui ingeras a doua oara.