| Gyulita a întrebat:

Buna TPU
Am si eu o intrebare.
Poti face sex dupa 2 saptamani dupa avort? Are ceva? Ce riscuri sunt? Va rog un raspuns bun.
Va rog nu ma judecati pentru avort. Nimeni nu stie motivul.,, De ce?"doar judeca. Atat. Multumesc!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă medicul nu ți-a spus nimic, mai mergi odată la el și întreabă-l! E datoria lui să te informeze.
Noi nu putem ști răspunsul corect la întrebarea ta - depinde de foarte mulți factori despre care nu ai amintit absolut nimic aici: vârsta sarcinii, metoda prin care a fost eliminat produsul de concepție, starea ta postoperatorie etc.
Riscuri? o nouă sarcină, infecții etc.
Rămâi până una-alta la peting sau alte metode de sex fără penetrare vaginală. E mai sigur.

| Gyulita explică (pentru mihai69):

Aveam 6 saptamani, prin chiureta a fost eliminat.

| mihai69 a răspuns (pentru Gyulita):

Chiar și știind detaliile astea, tot un medic trebuie să se pronunțe (eu nu am decât o diplomă de inginer), și asta în urma unui consult - nu „pe neve", pe internet.

| vocea a răspuns:

Dupa avort nu faci 2 luni, altfel risti sa ramai gravida imediat, abtine-te si tu un pic, macar asa de dragul lui Dumnezeu.

| Stefanismyname a răspuns:

Dupa avort trebuie sa stai cel putin 6 saptamani fara sex.De ce nu te protejezi? Ai grija si nu mai da alte suflete nevinovate afara

| Gyulita explică (pentru Stefanismyname):

Daca ma protejez, pot face fara sa patesc ceva? Am intrebat mai multe fete si toate imi spun ca depinde cat de bine ma simt, daca ma simt ok nu e nici o problema
In schimb imi e si frica, nu stiu ce sa fac. Daca e bine. vreau o parere. Multumesc

| Stefanismyname a răspuns (pentru Gyulita):

Eu sunt baiat, eu zic sa mai rezisti si tu pana la 6 saptamani macar!