| Girly97 a întrebat:

Mâine voi face ionizări cu xilină pentru prima dată. Nu am mai făcut până acum și le-am văzut de multe ori pe doamnele de la recuperare cu fiolele de xilină, neștiind dacă este vorba și de injecții. Ce se simte în timpul acestor ionizări cu injecții?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maxtersup a răspuns:

Ionizarea cu xilină nu implică injecții. Xilina este de obicei utilizată în medicină ca anestezic local sau ca analgezic topic pentru a ameliora durerile musculare și articulare.

Procedura de ionizare cu xilină implică de obicei utilizarea unei soluții de xilină care este aplicată pe zona afectată, cum ar fi mușchii sau articulațiile. Aceasta poate fi sub formă de gel, unguent sau alte forme topice. Aplicarea xilinei pe piele ajută la ameliorarea durerii și poate avea și un efect antiinflamator local.

În timpul ionizării cu xilină, vei simți de obicei o senzație de răcire sau amorțeală pe zona tratată. Aceasta se datorează proprietăților anestezice ale xilinei, care blochează temporar senzația de durere în acea zonă. Sensibilitatea poate fi redusă temporar, permițându-ți să te simți mai confortabil și să reduci durerea.

Este important să discuți în detaliu cu specialistul care efectuează procedura pentru a înțelege complet ce să te aștepți în timpul ionizării cu xilină și pentru a obține informații specifice legate de procedura care urmează să fie efectuată în cazul tău.

| Girly97 explică (pentru maxtersup):

Singura data cand am simtit senzatia de amorteala a fost la stomatolog acum multi ani. Dar sper ca in cazul unui picior nu imi va fi afectata in mod grav abilitatea de a merge si ca voi putea sa ma misc libera dupa.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Injecțiile cu acid hialuronic oferă efecte secundare puțin sau deloc în comparație cu injecțiile cu steroizi. După o injecție, este posibil să aveți dureri minore și puțină acumulare de lichid articular, cu înroşire şi inflamaţie superficiale. Aceste efecte secundare pe termen scurt se îmbunătățesc în câteva zile. În cazuri rare, injecția poate provoca inflamații crescute, caz în care specialistul vă va recomanda administrarea unui antiinflamator timp de câteva zile.

| Sistemulxxl a răspuns:

Injectiiiii... Eu sunt ingrozit.