| mdeni10 a întrebat:

Mama are aproape 40 de ani si de cam o luna are probleme cu tensiunea care este foarte mare peste 170, odata avand 187. A fost la cardiolog si nu are absolut nimic la inima, hipertesiunea s ar datora oboselii si stresului, se trezeste la 2-3 si nu mai poate sa doarma. De cateva zile are o durere constanta de cap, simtindu l greu. A luat medicamente si pentru tensiune si pentru a si regla somnul, insa nimic. Ceva recomandari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sa mearga la endocrinolog, poate are o problema suprarenaliana. Cand ii mai creste asa de mult tensiunea, sa ia un diuretic

Bula
| Bula a răspuns:

Sa faca o investigatie detailata de circulatie (ecografierea vaselor de sange).
Probabil are si greutate mai mare si se si oboseste repede, ceea ce duce si la depunere de colesterol in vasele de sange si implicit la cresterea tensiunii arteriale.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Da si din cauza stresului, majoritatea bolilor se datoreaza stresului.Sarea creste tensiunea, daca ii place sa mănânce sărat... ceaiul de hibiscus scade tensiunea

| Itanul a răspuns:

Tensiunea poate fi si pe fond renal, dar si de la vasele de sange. Nu numai de la inima. Medicamentele "pentru tensiune" nu isi fac efectul decat daca s-a nimerit cauza.
Pentru reducerea stresului, autocontrol. Sa nu se mai gandeasca acasa, la problemele de la serviciu. Se poate daca vrea.
Ca sa doarma linistita, sa bea seara un lapte cald, indulcit cu miere (nu zahar!) sau neindulcit. Eventual, cate un ceai de tei (e si calmant, dar si sudorific).