| MyShadow a întrebat:

Mama mea ia foarte multe medicamente, iar eu vreau sa gasesc argumente prin care s-o conving sa nu mai ia. Stiu ca medicamentele o ajuta, dar ii se face rau, o doare capul mereu, si ia cel putin 5 pastile pe zi. Zilele astea din cauza vremii a luat foarte multe, trei zile la rand. Nu vrea nici sa bea ceai, eu ii spun ca este mult mai bun, unele medicamentele chiar nu fac bine la sanatate.

FUNDA pentru cel imi bun argument.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AngelOrDevil a răspuns:

Buna! Asta depinde si de motivul pentru care le ia...adica daca le ia fara ca sa aiba nimic serios,nu e in regula, dar daca le ia fiindca i le-a prescris doctorul, atunci trebuie sa le ia. Spune-i ca trebuie sa se hraneasca bine si sa bea ceai daca nu vrea sa ii fie si mai rau decat durerile de cap...adica poate sa dezvolte alte boli si nu cred ca ii va fi bine dupa. Sper ca te-am ajutat. Succes si mlta sanatate mamei tale si tie!

4 răspunsuri:
| mishuzuchan a răspuns:

Pai spune-i ca pastilele sunt bune dar in numar mic... mai ales daca o doare capul dupa ce le ia nu este chiar bine sa consume cate 5 pe zi daca continua asa intr-o zi poate chiar sa lesine si convingeo ca ceaiul este printre cele mai bune calmante te pup si sper sa mearga ^^

| ANAHsneaman a răspuns:

daca pastilele sunt recomandate de doctor atunci va trebui sa le ia si mama mea ia foarte multe pastile pe zi din cauza unei boli, dar daca le ia asa aiurea... te doare capul iei un paracetamol sau algocalmin nu e bine deloc fiindca te inveti cu ele big grin

| MyShadow explică (pentru ANAHsneaman):

Mama nu este bolnava, dar o doare uneroi capul si ia paracitamol la greu.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru MyShadow):

Pai sa nu mai ia asa de multe nu e bine deloc daca te doare capul na ce sa faci mai suporti (daca e o durere mica) nu e bine se va invata sa ia mai multe si mai multe big grin convingeo ca ceaiul de tei calmeaza si sa bea mult big grin succes big grin