| EnvyU a întrebat:

Mama s-a plans de durere la genunchi aseara, dupa ce a lucrat toata ziua, astazi a venit acasa schiopatand si cu picioru umflat, ma uit la el si este umflat de la genunchi pana la glezna, si cald, mai cald decat de obicei.
A luat reuxen pentru dureri dar nu i-a trecut durerea, am zis sa punem comprese reci, ce altceva as mai putea face? A zis ca nu s-a lovit nicaieri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Theodora292001 a răspuns:

Nu sunt medic dar se intampla des aceste lucruri. Am mai auzit de astfel de cazuri. Daca cu comprese si medicamente nu a mers, iti recomand un consult, sa se duca la medicul ei de familie sau la urgente, la spital. Eu am fost cu mama acum cateva zile si nu mai e cum era odata, acum au pe stoc de toate si e gratuit chiar daca nu ai asigurare medicala. Te duci, de consulta, te panseaza si gata. Desigur, dureaza ceva.
Daca e umflat glezna sau genunchiul poate fi o acumulare de lichid in articulatie(suna grav, nu este, se trateaza cu niste pastile si trece imediat). Daca nu, poate fi o entorsa, osul s-a miscat un pic in articulatie dar nu a iesit din ea ( eu recomand sa il imobilizezi vreo cateva zile, infasoara-l in bandaje, din alea albe, lungi, medicinale, role din acelea). De obicei, cam asta e. Dar de asemenea, daca durerea persista, ti-am spus ce recomand, ca sa nu se agraveze. Nu trebuie ignorata. Sper ca te-am ajutat. Comprese reci, infasoara piciorul intr-un prosop mare macar pe jumatate ud (dar sa nu curga apa din el), sa tina piciorul intr-un unghi de 45 de grade sau sa-l puna pe niste perne.

| EnvyU explică (pentru Theodora292001):

Se pare ca a adormit cu piciorul pe o perna mare. Inainte sa adoarma mi-a spus ca nu o mai doare asa tare si ca parca i s-a mai dus si "febra", simtea ca are febra, vedem maine dimineata cum e. Mersi de raspuns, m-am calmat putin, daca tot o doare grav si maine o sa vedem cu spitalu.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Sa mearga la spital! Acum! Nu este normal sa fie umflata o portiune asa mare. Daca era vorba de o lovitura/entorsa era umflata portiunea din jurul articulatiei, nu tot piciorul.

| untu a răspuns:

Asta este posibil ca din cauza ca a stat foarte mult in picioare in timpul serviciului! Trebuie sa mergi la doctor, la medicul ei de familie sa le consulte si sa le prescrie niste retete cu medicamente sau poti sa-i chemi sa vina medicul de familie acasa la tine s-o consulte pe mama ta, dar trebuie sa stea in pat! Dar este posibil ca ea sa aiba o guta, deci incearca sa cumperi de la cel mai apropiat punct farmaceutic si cumperi o 0, 5 kg sau un plic de 60 de grame de sare amara (sulfat de magneziu), Dizolva un plic 60 grame de sare amara intr-un litru de apa (pune praful in sticla de 1 litru cu apa si se agita bine pana se dizolva de tot), pui un castronel in care pui prosopul si toarna sticla cu solutia de sare amara in prosop, se imbiba bine si apoi se infasoara in jurul piciorului umflat sub forma de compresa si mamata sa stea relaxat pe pat cu piciorul bolnav pe pat! Insanatosire grabnica!

| Miler_Andrei_2002 a răspuns:

Cu siguranta are tromboflebita... sa mearga la spital...