| Andreius100000000000000000000 a întrebat:

Mama spune ca sunt slab (la siuleta) Cine ma poate ajuta sa ma ingras repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flory1243 a răspuns:

Cinci mese pe zi: Trei principale şi două gustări între ele. Aceste gustări însemnau fructe plus biscuiţi sau plăcinte cu brânză sau cu mere. În general, căutam ceva natural, consistent şi fără prea mult zahăr.
Zilnic o felie de pâine cu unt de arahide: De obicei, o luam la micul dejun alături de lactate. Arahidele şi alunele conţin grăsimi mononesaturate, grăsimi esenţiale corpului. Acestea micşorează colesterolul "rău" şi maresc colesterolul "bun".
Săptămânal, consumam în jur de 4-5 banane: Se spune că acestea îngraşă dacă mănânci în exces. Nu ştiu dacă 5 pe săptămână se încadrează la excese, dar m-au ajutat să mă pun pe picioare.
Sport şi mişcare: Nu m-am înscris la sporturi solicitante, dar de cel puţin 3 ori pe săptămâna mergeam câte o oră cu bicicleta sau făceam jogging.
Miere: Aproape zilnic îmi puneam dimineaţa sau seara câte un sandviş cu miere. Aceasta stimulează digestia şi metabolismul şi în scurt timp am ajuns să înlocuiesc total zahărul cu mierea.
Vitamine: Deşi mâncam fructe în fiecare zi, timp de o lună am luat şi suplimente alimentare pe bază de vitamine.
Odihnă şi puţin stres: Degeaba ţii un regim alimentar dacă nu te odihneşti cum trebuie. Eu vă recomand ceaiurile relaxante ca să aveţi un somn bun şi ca să fiţi mai puţin agitaţi din cauza stresului cotidian. (Şi, de ce nu, o carte bună în loc de televizor)
În 3 luni am reuşit să mă îngraş la loc fără să mănânc gras şi cu mult zahăr. Dacă aveţi şi voi alte sfaturi spuneţi-le în comentarii şi facem update-uri. E util să afle cât mai mulţi dintre noi ce soluţii au ca să adauge kilograme pierdute happy P.S Nu va dati voi cu parerea si spuentii baiatului ceea ce doreste

5 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

Un sfat: Nu asculta ce spun parintii.

Acum depinde ce varsta ai. Daca esti la pubertate nu-ti va griji, te vei face mai solid! Nu incerca sa te ingrasi, e mult mai bine sa fii slab

| andrei1237 a răspuns:

Consumand mancaruri bogate in vitamina A si D vei reusi sa cresti in greutate si sa capeti un plus de masa musculara. Printre alimentele care contin aceste vitamine se numara pestele, ciupercile, ficatul, produsele lactate, spanacul, fasolea.

| MiruD a răspuns:

Nu exista repede. Nu poti sa bati din palme si sa te ingrasi. In timp se intampla toate.
Ce poti sa faci? pai sa mananci, na...
Ce metode ar putea fi sa te ingrasi?!
Sa mananci.