| cribus a întrebat:

Mamicilor ma puteti ajuta si pe mine? am un bebe de 11 luni si nu manaca aproape nimic, orice ii dau mananca 2-3 linguri si apoi isi face scarba. i-am facut si analizele toate si totul e ok!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Cand fetita mea avea 11 luni, imi aduc aminte ca nu manca prea multe.Nici acum, daca stau sa ma gandesc! Ii dadeam cereale,(nestle, de toate felurile, ca altceva nu voia), peste alb (am inceput de pe la 9 luni, imi lua cate o juma' de ora sa-i curat o bucatica mica, de oase), suc de portocale si mere cu morcov, cate o bucatica de ou, putina carnita de pui sau vitel si... cereale, astea erau baza. Ah, dar am uitat de lapte, pe care il bea si acum foarte bine, 1l si ceva pe zi, intre mese! Nu voia branza, supe, ciorbe, ficatel trebuia sa-i amestec in cereale sa manance...
Ideea este ca poate baietelul tau nu-i asa mancacios, cum nu-i nici fetita mea si daca gustareste cate putin din ce incerci tu sa-i dai, si ii merge bine asa, nu-ti mai face probleme si lasa-l in ritmul lui. Copiii au deseori perioade (care tin si cateva luni uneori) cand nu se comporta tocmai cum am dori noi mamicile!
Nu te mai stresa, daca i-ai facut analizele si totul e ok, linisteste-te, ii va trece! Fetita mea pe la 1 an si 4 luni a inceput sa refuze mancarea de tot. Bea doar lapte si suc de portocala. A tinut-o asa vreo 3luni si ceva! Analize, consultatii... mi-a zis doctorita sa-i dau lapte si gata, cand o vrea sa manance, va manca!

3 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Cribus, ce ii place bebeului tau mai mult sa manance? Ceva trebuie sa-i placa. Lapte, lapte cu cereale, morcovi, supica (incearca sa-i dai supa fara zarzavat. S-ar putea ca vreun zarzavat sa nu-i convina la gust). Opteaza mai mult pentru ceea ce-i place. Cand baietelul meu era micut, la fel la un moment dat nu prea mai vroia ca sa manance mai nimic si tare ma mai chinuiam cu el pana ce Dr de familie mi-a zis sa incerc o zi sa nu-i mai dau nimic de mancare si doar apa ca nu are ce sa i se intample intr-o zi. A doua zi nu zic ce pofta avea. Dar Cribus oare nu o avea vreo viroza sau rosu in gat? Ca saracutii nu mananca daca au vreo problema de genul asta. Da tocmai ai zis ca i-ai facut analizele. S-ar putea ca sa fie mai mofturos copilasul tau si atunci iti cam trebuie ca sa te inarmezi cu muuulta rabdare. Bafta!
Incearca sa-i dai masa de dimineata si apoi sa-l lasi pana seara fara nimic si sa-i mai dai o masa seara inainte de culcare. Poate ca incerci sa-i dai prea multe mese pe zi. Apoi da-i dimineata pranz si seara si in aceste mese sa-i acoperi cam tot ce ar avea nevoie organismul.

| nicky a răspuns:

Ai incercat sa-i dai piure de fructe cu branzica de vaci incare sa pui si putin zahar? s-ar putea sa-i placa. Incearca s-ar putea sa mearga.

| zantedeschia a răspuns:

Sal. Si noi avem 10 luni jumate si avem aceeasi problema. Mancam 5 linguri si gata, si ii mai bag eu 3-4 luniguri cam cu forta si asta e toata mancarea. Noi avem 5 supite pe care le mancam, taitei cu branza, mamaliga cu branza si smantana si sos de rosii cu ou. Alceva nu ne place, orice vreau nou sa ii dau vomita.Noi mancam mancarea de la 7 luni, daca cumva ii pun o leguma in plus sau ii scot o leguma din supita care o stie el vomita si inchide gurita si gata nu mai manca. Aseara am incercat tocanita de pui si a vomitat una buna. Simt ca mor, nu stiu ce sa ii fac ca sa mance. Noi incepem dimineata cu lapte cu sau fara cereale, la 10-11 fructe cu piscot, biscuite sau cereale daca nu a mancat dimineata, 13-14 supita cu legume, carne( pui, vaca curcan, ficat), orez, taitei sau paine, 18-19 iaurt cu cereale sau un boracanel de desert pentru copii sau branza de uns pe paine cu rosie sau sos de rosii cu ou sau branza cu crenvusti sau branza cu o felie de sunca de pui sau curcan sau taitei cu branza sau mamaliga cu branza si smantana si seara lapte. Nici lapte nu bea mult 100-120 ml. Apa, suc de portocale cat vrea. Alt suc nu bea, biscuiti ii vomita, am incercat pateu de pui dar nu ii place, la fel painea cu unt dar mancam pufuleti. As vrea sa inceapa sa manance cu noi la masa si sa incep sa il obisnuiesc cu mancarea normala dar vad ca nu vrea poate nu e pregatit. Noi nu avem nici un dintisor si inca mancam facut la mixter f fin. Mai rode paine si bucati de fructe. eu sincer ma bucur si de cele 5 ling pe care le manca. poate ca avem copii care nu sunt asa de mancaciosi. Al meu are 9. 6 kg si medicul zice ca e f bine. Incerc sa imi bag in cap ca fiecare copil creste in felul lui si manca in felul lui se dezv in felul lui. Daca ai timp si stii ceva retete bune te rog sa mi le scrii poate ii trezesc apetitu. Va pupam. ana_hruban@yahoo.com