| AleX810 a întrebat:

Salutare. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Cred ca sunt ipohondru (adica bolnav inchipuit) si in urma cu o luna am avut 2 contacte cu prietena mea cu care eram de circa 4-5 luni. Dupa vreo 2 saptamani de la intamplare nu stiu cum mi-a trecut prin cap ca am HIV. M-am dus si am facut toate analizele la sange si testul. Toate au iesit bune si testul negativ. M-am calmat o perioada. Dupa iar m-a apucat sentimentul si in urma cu vreo 2-3 saptamani am fost si cu ea si si-a facut toate analizele. Au iesit ok si testul negativ. Dar aparent tot nu m-am potolit. Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

De unde si pana unde HIV? Testul HIV se face la minim 3 luni de la contactul sexual neprotejat suspect. Daca ai fi avut ceva in prima luna ar fi aparut acel simptom retroviral acut care se manifesta prin o usoara raceala cu tuse uscata aparent inexplicabila. Calmeaza-te si gandeste pozitiv. Informeaza-te si daca ai avut ceva asemanator fa testul dupa 3 luni apoi se repeta peste inca 3 [luni]. Stai calm si analizeaza. Acum depinde si de trecutul prietenei tale. Multa sanatate si ganduri bune.

| AleX810 explică (pentru ywar):

Salut. Nu a fost neprotejat. Ea a mai avut un singur contact acum 7-8 luni.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

In genul asta de situații, ori consulți medicul de familie care trebuie sa aiba o formație basica despre psihoterapie de prim ajutor, ori un bun psihiatru în caz ca ai nevoie și de rețeta medica.

| AleX810 explică (pentru AlexRv):

Buna. Multumesc pentru raspuns. Cred ca pana la urma asta voi face ca nu gasesc alta solutie. Iti multumesc din nou pentru raspuns.