| anica a întrebat:

Medicul mi-a prescris tot hema (fier) pentru fetita mea de 4 luni, 0.5 ml/zi; fiolele sunt de 10 ml; credeti ca daca incep fiola, mai pot folosi din ea a doua zi restul de 0.5 ml? sau o arunc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Citeste reteta si vezi pentru cate zile este prevazut tratamentul. Daca, de exemplu, este vorba de 10 zile si ai 10 fiole rezulta ca jumatatea ramasa o arunci.Nu risca sa dai medicamente vechi la un copil asa de mic.Medicul ti-ar fi atras atentia cum sa pastrezi jumatatea de fiola daca urma sa fie folosita.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Farmacista iti va spune ce e de facut. Eu cred ca nu mai poti folosi continutul a doua zi. In primul rand ca se desterilizaza si in al doilea rand fiindca fierul se oxideaza si precipita. Farmacistii cunosc foarte bine proprietatile medicamentelor si stiu ce trebuie facut.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Acelasi principiu il folosim si pentru fiolele de apa sterila pentru copii. In indicatiile de folosire scrie ca ea trebuie consumata destul de repede de la deschidere.
Daca aceste fiole sunt din plastic si ai posibilitatea de a le pune capacel poti sa le conservi in frigider.
Totusi cel mai bine intrebi pediatrul. Cu siguranta iti va recomanda o modalitate el.
Multa sanatate tie si bebelusului.
Cu bine,

| claudia_9009 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema la tratamentul cu tothema al baietelului meu. Pediatrul nostru mi-a spus ca pot pastra cealalata jumatate de solutie in putin suc de morcovi pana a doua zi.