| TiberiuFasole a întrebat:

Mereu cand citesc nu stiu cum sa tin cartea ca sa nu ma doara ochii, si nu stiu nici cum s-o tin. Niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este bine sa citesti la lumina naturala. Distanta optima este la aproximativ 30 de cm distanta de ochi.

| LoveSleep a răspuns:

Du-te la oftalmolog, nu cred că contează felul cum ții cartea.
Da' poți încerca s-o ții invers, poate merge.

| Blackmetalhead a răspuns:

Nu folosi o lampa care e aproape langa tine. Iesi afara si citeste acolo la lumina naturala caci se poate sa ai probleme la ochi. Consulta un oftalmolog si daca chiar nu poti citi varianta a doua sunt audiobookurile.Incearca lumina de la bec seara si nu citi pana noaptea tarziu