| anonim_4396 a întrebat:

saptamana viitoare dau 2 teste (la chimie si la mate ) si mi-am propus ca astazi sa fac exercitii, sa invat la mate si maine la chimie. Tin sa spun ca aseara am invatat pana la 1 si m-am trezit azi la 12, deci am dormit mult, ar trebui sa am o stare psihica f buna, insa ma simt aiurea, am o senzatie de tremur si am impresia ca nu am timp sa fac nimic, rasfoiesc de vreo cateva ore prin carti, pe google sa intelg la mate o lectie (ca de obicei nu inteleg de la profesori, inteleg numai acasa cand citesc din carte ). Cartea de mate mi se pare foarte explicita dar nu pot sa ma concentrez in toate detaliile si ma pierd. Aparent, am ochii ca fiind foarte concentrati si energici. E ora 18 si eu nu am invatat nimic si nici nu pot sa invat, nu stiu ce e cu mine. Sunt foarte dezorientata, sfaturi ceva? crying.

Sper ca stiti sau intelegeti acea stare, imi vine sa invat tot o data si nu pana la urma nu o sa invat nimic!

Se mai poate si din cauza ca am invatat mult zilele trecute si acum sunt epuizata?

Mainile mi s-au invinetit, le am reci si nu imi vine sa mananc, imi este greata! (am mancat doar dimineata )

Saptamana trecuta, tot datorita invatatului si stresului nu am mai mancat 2 zile decat f putin. Cand a inceput sa ma doara stomcul am mancat.

Nu sunt disperata numai dupa 10 dar... vreau sa stiu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlexandruTeodor a răspuns:

Banuiesc ca ai avut note destul de mici anii/anul trecut. Degeaba inveti asa obligat(a), ca nu o sa intelegi nimic. Nu incerca sa inveti tot odata ca nu o sa reusesti, invata in fiecare zi tot ce ti se preda, fi mai atent(a) la scoala, chiar daca sunt profesori prosti, tot te invata cate ceva. Uite daca vrei sa inveti, deschide caietul si uita-te la ultimele lectii din care s-ar putea sa va dea test. Daca sunt teste initale nu prea cred ca ar trebui sa te alarmezi deoarece nu toti profesori trec notele, mici sanse. Sper ca te-am putut ajuta sa nu te mai stresezi atata ca nu rezolvi nimic. Iti urez bafta la teste.

| petriinna a răspuns (pentru AlexandruTeodor):

Nu e vorba de asta ..nici de notele de anii trecuti (ba chiar am avut note mari ), nici de profesori, nici de teste initiale, aici e vorba de starea mea de sanatate

| petriinna a răspuns:

A ..si inca ceva ....nu-mi vine nici sa mananc nic sa dorm ...reau numai sa invat. Am o problema mare cu timpul, cu toate ca nu am treaba sau altceva ci doar sa invat, am ipresia ca nu-mi ajunge timpul, fac totul foarte repede, pentru mine "a manca ", " a vorbi " inseamna timp pierdut si le evit. Gandesc ca am atatea de facut, as face totul odata! sad

| violetamarcu a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai grija de tine. Ia si mananca, mergi la somn la ore decente, fa si pauze in care sa te relaxezi. Organizeaza-ti materia asa incat sa ai garantia ca vei termina tot ce ai de invatat. Incearca sa inveti dimineata, noaptea esti mai obosita si memorarea nu va fi eficienta.

| D3ll a răspuns:

1-Trebuie sa fi relazata
2-Nu citi fff repede ca nu o sa intelegi
3-Intai invata la o materie si dupa aia la alta
4-O alta solutie sa copiezi la teste (Scrii unsor cu creionul pe o foaie, ia o bucata de hartie mica si scrie acolo cv si supa aia bag-o sub foaia de test, ii zici la cel mai destept din clasa sa te ajute ca dupa aceea ii dai 1 leu su ii mai dai :laughing) )

| dididiana523 a răspuns:

Pai, iti zic eu ca nu o sa dai testul daca te simti asa de rau. Sti, zile la parinti ca te simti rau si ca nu poti merge la scoala, dar daca asta nu merge o optiune mai e chiulitul sau copiatul. Astea sunt optiunile rele, dar daca vrei sa nu trisezi mai incearca sa inveti, iar daca tot nu vei putea roaga-te sa iei macar un5 din cunostintele invatate din carte.