| Andandut a întrebat:

Mereu, cu doua/trei zile inainte de menstruatie, am o durere cumplita de picioare de la genunchi in jos, mai exact pana la glezne. E o durere in oase. E insuportabila, imi trece abia dupa ce stau cateva ore cu picioarele la caldura mare. ( ori invelita cu vreo doua pilote, ori cand stau cu picioarele in apa foarte fierbinte). Cand incepe menstruatia, durerea dispare. Aceasta durere face parte din sindromul premenstrual sau are legatura cu reumatismul? Un consultatie la un medic reumatolog m-ar putea ajuta?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece durerile respective apar DOAR cu câteva zile înainte de a-ţi veni menstruaţia, cel mai probabil, sunt simptome ale sindromului premenstrual!

Vezi alte detalii/informaţii la linkul :
www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

http://www.sfatulmedicului.ro/......ratat_1021

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.