| skif2skif a întrebat:

Merita sa incerc tigara electronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu esti un fumator inrait, merita! --- scazi treptat ( nu brusc!) dependenta organica de nicotina avand posibilitatea de a trece de la lichide cu nicotina " high", la cele cu nicotina "low" si, in ultima etapa, la lichid pentru incarcarea tigarii fara nicotina. Statisticile spun ca fumatorii inraiti recidiveaza dupa 5-6 luni --- dar asta nu-i o regula caci totul depine, in mare masura, de vointa fiecaruia. Numai bine!

| baru a răspuns:

Sall. Cu ce te ajuta? Pentru ce? Mai bine faci sport. Pa!

| katy a răspuns:

Nu,vei da banii aiurea

Răspuns utilizator avertizat
| MCRgurl a răspuns:

E mai sanatos.inhalezi aburi nu fum.si are si aroma.eu nu fumez dar i-am cumparat una tatei si chiar o foloseste

| deea221 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu.
eu mi-am cumparat am dat 2 mil pe ea si sta in sertar aiurea, nu e buna de nimic, iti lasa in gat o senzatie inecacioasa,( inhalezi aburi, nu fum), indiferent de ce arome are, deci mie imi pare rau ca am dat banii pe ea, nu m-a ajutat sa ma las de fumat ci din contra, trageam din tigara aia, si vedeam ce aiurea e, si ma facea sa imi aprind o tigara adevaratalaughing

| conundrum a răspuns:

Merita dar doar cu doua conditii:
O tigara de calitate si un lichid de calitate.
Deageaba dai 2 mil pe tigara daca iti iei lichid facut in cada.sau mai e problema sa dai 2 mil pe o tigara proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai de alea fumeaza ciborgii.tu daca esti om fumezi iarba dracului.ca d-aia a dat-o dracul pe fata pamantului.ca plamanii tai sa se obisnuiasca cu fumul,nu cu aerul curat,fiindca Dumnezeu ne-a dat plamani, pentru aer. daca comsidera ca fumul e bun pentru noi, ne facea o soba in piept si un bageac{horn} in cap.

| deavolu a răspuns:

Nu nu se compara cu tigarile obisnuite
asa ca o cumperi daca calatoresti mult si esti fumator inrait da mai tragi cate un fum pe avion saau tren...

| lucifer636 a răspuns:

Merita sa incerci, dar nu tuturor le place. Daca vrei sa renunti la fumat este o alternativa, dar sa nu uiti ca fara ambitie nu se poate. Bafta

| Tedds a răspuns:

Salut! Fie tigarile clasice, fie tigarile ce imita fumatul clasic sunt foarte nocive, nu sunt recomandate deloc, mai ales daca ai sub 18 ani.
Daca esti major si fumezi deja tigari clasice pot recomanda tigarile electronice ca o alternativa mai putin nociva, nu mai buna sau mai sanatoasa, ca nu este deloc buna sau sanatoasa, dar din anumite studii s-a dovedit ca este mai putin nociva.
Recomand sa cumperi Vapy de aici : https://bit.ly/3PclyGy
Toate cele bune.

| bv21dmy a răspuns:

Nu merita si eu am cumparat si e o mare vrajeala

| romales a răspuns:

Ti-as recomanda insistent tigara electronica. Sunt cadru medical, si eu si colegii am studiat o perioada lunga acest dispozitiv, si il recomand de cativa ani tuturor pacientilor. De arunci nu mai recomand sa renunte "la rece" deoarece rata de recidiva este mult mai mare.

Daca te hotarasti sa incerci aceasta tehnologie ( tigara electronica este dispozitiv medical in unele tari ), te rog nu incerca tigarile cu tutun incalzit si te rog nu te descuraja de faptul ca vei tusi la inceput ( lichefiaza rezidiurile solide din tractul respirator pe care cand le vei expira iti irita tractul respirator la inceput si vei tusi pana le elimini) si nici de reclama negativa a unora. Firmele de tutun au dezaprobat dintotdeauna acest dispozitiv, singura diferenta mai nou ( 2018-2019 ) este ca acum promoveaza dispozitivele proprii de tutun incalzit.

Printre rezultatele medicale inregistrate la nivelul sectiei de pneumologie am constatat inclusiv atenuarea si chiar inversarea unor conditii precum BPOC-ul despre care se stia ca este o boala progresiva care nu poate fi tratata corespunzator si in nici un caz vindecata.

| DianaMonicaa a răspuns:

Buna!
Merita doar daca vrei ori sa te lasi de fumat ori sa fumezi mai sanatos. Ca sa nu mai vorbim de restul beneficiilor, prin care enumeram: nu lasa miros neplacut pe haine, in masina, in casa etc, sunt mai ieftine, le poti fuma oriunde, nu produce fum sau scrum etc.
Eu am cumparat o tigara elecronica de aici: www.e-smoke.ro si mi-au oferit consultanta gratuita. Adica m-au ajutat sa aleg tigara care mi se potriveste in functie de cat fumez etc. si sunt super multumita.

Ca fapt divers, ca vad ca au comentat unii ca lasa gust nasol etc, sa stii ca nu lasa nici un gust nasol. Gustul neplacut apare atunci cand se strica atomizorul si trebuie schimbat sau atunic cand uiti sa ii pui lichid la timp iar daca il cureti isi revine.
Daca te ustura gatul si asa mai departe inseamna ca ai cumparat un lichid prea puternic, cu nicotina prea multa. Deci nici macar lichidele nu sunt in stare sa si le aleaga cum trebuie...

Sfatul meu e sa te consulti cu cei care le vand, eu ti-am dat mai sus un link de unde am cumparat eu, pentru ca daca le iei asa dupa ureche normal ca intampini numai problme...

succes!

| LCM a răspuns:

Da. Merita sa te lasi de fumat cu autorul tigarii electronice. Din septembrie anul trecut nu am mai fumat deloc. Eram fumator de 1 pachet 1 jumate pe zi. Acum imi place ca pot fuma in masina cu geamul inchis, in magaine etc

| sosso1970AR a răspuns:

Eu zic ca e pierdere de timp si de bani, e vorba dupa cum probabil stii si tu, de ambitie, fumatul e un obicei, totul e sa poti sa te dezobisnuiesti. E greu cateva zile, dupa aia te obisnuiesti sa NU fumezi.