| MaRyuSsS a întrebat:

Mi-a aparut de ceva timp ( 1 luna) o buba la intrarea in canalul urechii la inceput nu i-am dat importanta dar dupa a inceput sa ma doara la atingere si sa secrete o substanta incolora cred ca era puroi(am uitat cum se numeste subastanta aceea) cred ca era un furuncul in fine m-am lovit acu 1ora la ureche si s-a spart cred si m-am umplut de sange dar era si sange intr-o stare mai solida daca pot spune se coagula cred... dupa ce am sangerat cateva secunde s-a oprit brusc si a inceput sa secrete mult lichid transparent ce e de facut? ce era aceea buba? e nevoie de un medic urgent? Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cred ca a fost un cos, daca era furuncul, te durea de te stia tot satu. daca a spart, spala si tu locul cu ceai de musetel apoi de pelin, ori poate ai tinctura de iod in casa..incearca sa te atingi(dar sa fii curat pe mana eventual cu o manusa chirurgicala) sa vezi daca te mai doare, daca inca doare, inseamna ca mai ai infectie(puroi) incearca sa storci tu cum si cat de tare poti. daca buba e mult mai mare si nu trece pana luni, te poti adresa medicului.
O zi frumoasa sa aihappy

| MaRyuSsS explică (pentru caramela):

Multumesc pentru raspuns! ideea e ca m-a durut cateva saptamani... nu pre stiu ce era oricum cam mult sange pentru un cos. In orice caz acum nu mai simt nimic in jur decat in zona unde s-a deschis.Ma simt cam ametit acum dar asta e de la faptul ca am sangerat serios. Asa patesc mereu la sangerari mai seriose probabil de la lipsa de calciu pe care o am.

12 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Părinți nu ai?
De ce ne întrebi pe noi, pune-i pe ei să se uite!

| MaRyuSsS explică (pentru Azµre):

Hmm patintii sunt cam plecati in strainatate + lovitura o venit prin cai neortodoxe ( te rog sa nu tragi concluzii pripite despre mine )

| Azµre a răspuns (pentru MaRyuSsS):

Mă aratp cuiva adult, bunic, bunică, vecin, vecină... nu contează știe mai bine decât știm noi, noi nu avem cum să vedem ce ai tu. Înțelegi ce vreau să spun? Noi toți putem spune că e un coș, dar dacă nu e coș și e altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil a fost un cos doar.
Du-te la medic daca te ingrijoreaza.
Te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

O sa-ti iasa matele pe acolo!

serios acuma daca de un cos te sperii in halul asta, nu-mi imaginez ce ai sa faci cand ai sa ai ceva serios.

| MaRyuSsS explică (pentru SunnyDay88):

Un cos care mi-a inrosit mainile? if you say...

Lasati-o balta eu doar am intrebat ceva. Nu am intrat pe site-ul acesta pentru a-mi tine cineva morala.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru MaRyuSsS):

Inrosit sau nu, ce vezi tu rosu acolo nu e numai sange curat...

sa stii ca cele mai multe boli grave sunt asimtomatice si fara sangerari...

| MaRyuSsS explică (pentru SunnyDay88):

Hmm n-ai citit tot ce am scris din cate vad.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru MaRyuSsS):

Am citit!

du-te imediat la urgenta la spital. poti suna sa vina sa te ia cu salvarea pentru ca e f grav. asa mult sange si puroi, daca puriul ala ajunge in organism poti face septicemie. poti muri pe loc!

app lasand gluma la o parte, puroiul nu e incolor.
in plus, citeste tu mai bine ce am scris eu si lasa batutul campilor aiurea.

| MaRyuSsS explică (pentru SunnyDay88):

Mi-am dat seama ca nu e puroi am scris... nu mai stiu cum se numeste dar stiu de el de la o dentista nu e puroi...

| Sidau_Denisa_1985 a răspuns:

Nu te speria. Probabil este un cos. Lasa`l acolo. O sa se uste si o sa dispara. Si lichidul ala apare doar cand cosul este stors sau l`ai zgariat sau atins. Face parte din pubertate.