| AndreDy a întrebat:

Mi-a aparut o pata rosie de sange in ochi.De la ce este cred ca stiu, dar va trece? Sau trebuie sa merc la doctor? Am descoperit-o aseara e un pic sub pleoapa.Nu stiu daca este de mai de mult.Repet nu e doar ochiul rosu e o pata de sange pe partea alba a ochiului sub pleoapa dar daca fac ochii un pic mari se vede.
O sa treaca singura sau trebuie sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, cel mai bine ar fi sa te consulte un oftalmolog.
Succes! Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este vorba de o hemoragie subconjuctivala spontana. Apare in general dimineata, cand ne uitam in oglinda se poate observa fara nici o problema, sunt lipsite de durere sau alte simtome. Cauza acestor pete rosii sut, stranutul, frecatul la ochi, diferite traumatisme, hipertensiune arteriala sau o infectie. De multe ori aceste pete dispar dupa 2 saptamani. Daca nu dispar trebuie consultat un medic de specialitate care va controlata tensiunea oculara pe ochi si va administra tratamentul adecvat.

| AndreDy explică:

Nu pot sa vb cu parintiiwinking
De fapt mamei i s-a intamplat dar era mai greu sa vb la pers a3a
LA munca i-a dat din greseala cineva cu un pistol cu aer in ochi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus tiu, nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva, dar poate ca s-a spart un mic vas de sange si s-ar putea sa treaca de la sine. Dar nu sta asa, poate sa fie ceva rau si nu trebuie sa se agraveze, poti sa vb cu parintii si sa mergi la un doctor, ca sa vezi si parerea unui specialisthappy

| clara1122 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie nu este foarte grav dar trebuie sa te duci la doctor ca sa iti dea ceva de pus in ochi.Altfel se va raspandi pe tota partea alba din jurul ochiului.
Funda?

| kidaa a răspuns:

Asa nu am patit niciodata eu cred ca ar trebui sa mergi la un medik oftalmolog sa te consulte cu siguranta iti va da ceva de ochi ex:picuri sau ceva sa bei pe gura!

| ioana_7347 a răspuns:

Normal ca trebuie sa te vada un doctor.