| BIGALEX a întrebat:

Mi-a cazut foarte mult parul, a inceput sa se vada foarte mult pielea capului.
La parul cazut am observat ceva alb in capat, este bulbul/radacina parului?
Iar daca da, mai este vreo sansa ca parul cazut sa se poata regenera?
Daca da, imi puteti spune niste tratamente pe care le pot folosi pentru a-l regenera, nu doar pentru a opri caderea lui

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

La baza căderii părului este stresul. De aceea este bine să nu mai lasi stresul să intre în viața ta. Orice problema si grijă apărută le accepți si cauti soluții cu calm și liniste -bătrânește, cum spun eu când cineva mă grăbește-.
Dacă oamenii ar învăța să se sprijine pe Dumnezeu, atunci viața lor va fi mult mai liniștită.
De asemenea, pe lângă cele de mai sus iti va fi de folos si folosirea unui șampon -tratament împotriva căderii părului, care îl vei găsi în magazine.

Ce ai văzut tu este într-adevăr rădăcina firului de păr; dar chiar și asa, firul de păr crește la loc chiar dacă a căzut cu rădăcină cu tot. Dacă n-ar fi crescut la loc, la cât păr ne cade zilnic dar și la duș, am fi fost si bărbați și femei cu toții chei mai înainte de a ajunge la 20 de ani.
Dacă problema persistă mergi la medicul de familie care îți va da trimitere la un specialist. Dar si asa, trebuie să elimini cauza -adică stresul.