Întrebare recomandată | oblivion95 a întrebat:

Mi-a crescut mult părul în ultima vreme şi, deşi arată frumos, este cam rar şi îmi cade foarte mult. îl spăl o dată la două zile pentru că se îngraşă repede. ce îmi recomandaţi împotriva căderii lui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Desi toti vad ca spun sa nu-l speli atat de des, mie mi-au recomandat multe persoane sa-l spal cat de des e necesar (si am parul destul de lung si frumos). Fa-ti o masca de par din ulei de ricin si ulei de masline. Aplic-o pe par cu cel putin 30 min inainte de a face baie. Iti va lasa si parul foarte moalehappy

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incearca un sampon dermatologic impotriva caderii parului (intreaba in farmacii).
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-caderea-parului

| Adry05 a răspuns:

Nu e bine să-l speli atât de des, se strică firul de păr, poate asta e cauza. Încearcă să reduci la măcar 2 spălari pe săptămână.
Succes!

| oblivion95 explică:

Dragul meu baftosuPuliiMele, eu zic sa.ti vezi de treaba ta, iar daca nu ai treci pe la mine sa-mi sugi ouale din frigider

| baftosu1everywhere a răspuns (pentru oblivion95):

Pari putin cam nervoasa. pun pariu ca acum mai ai doar 2 fire de par. dar dupa ce vei folosi ce miraculoasa mea potiune, nu'ti vei mai face nici'un fel de griji honey.

| oblivion95 explică (pentru baftosu1everywhere):

Ai tu mai multe fire pe sfarcuri

| gaby5995 a răspuns:

Il speli cam des. Incearca sa il speli o data pe saptamana(chiar daca se ingrasa, o sa se obisnuiasca cu o spalare pe saptamana) si poti incerca uleiul de ricin.happy