| anonim9552 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 4 zile.sunt putin racita...iar ieri am facut un test si mi-a iesit negativ... Dar menstruatia inca nu mi-a venit? credeti ca de la raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da, vorbește cu mama ta!

| anonim9552 explică (pentru Azµre):

Si ce o sa -i spun? Cum?

| Azµre a răspuns (pentru anonim9552):

Îi spui. Mamă mie îmi întârzâie menstruația, dacă întârzâierea nu e mare adică până în 10 zile atunci e ceva patologic, fie răceala fie alimentația. Dacă nu e o problemă mai serioasă de aceea e bine să discuți deschis cu ea!

| anonim9552 explică (pentru Azµre):

Discut foarte deschis cu ea ..chiar m-a intrebat acum cateva zile daca mi-a venit. dar inca nu am apucat sa-i spun ca mi-am inceput viata sexuala.

| Azµre a răspuns (pentru anonim9552):

Îi spui, și așa trebuia să mergi la medicul ginecolog după ce ți-ai început viața sexuală!

| anonim9552 explică (pentru Azµre):

Mersi de ajutor. i-am spus mamei ..si ma simt mai usurata.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul e facut prea repede, deci neconcludent. O raceala foarte grava poate determina intarzieri ale menstrei, dar nu mari. Daca intarzierea atinge 7 zile, intr-a opta fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si, daca este negativ, repeta-l dupa 3-4 zile si apoi du-te la ginecolog, indiferent de rezultat

| mona a răspuns:

Eu cred ca de la raceala iti intarzie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil să fie de la o răceală abdominală ( nu de la răceala comună )...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Toate cele bune.

| AriaMontgomery a răspuns:

Posibil,mai sunt si dereglari hormonale si nu are cum sa iti vina ot timpul regulat...dar, da posibil sa fie de la raceala.