| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Mi-a intrat niste Alumix(solutie pentru curatat aluminiu)sub o unghie taiata din carne.Chestia e ca unghia respectiva nu ma deranja mai deloc chiar daca e taiata din carne putin, dar ma enerveaza destul de rau de cand mi-a intrat solutia respectiva.Si se vede si albita unghia pe partea dreapta putin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Este important sa iei masuri imediate daca ai intepat sau ai ranit in vreun fel unghia. In cazul tau, cel mai bine ar fi sa incerci sa cureti sub unghie cu grija folosind o pensula mica si apa curata. Poti sa incerci si sa inmoi unghia in apa calda cu sare pentru a ajuta la eliminarea substantei. Daca observi ca unghia devine inflamata sau durerea persista, ar trebui sa consulti un medic sau un dermatolog. De asemenea, este posibil sa fie nevoie sa lasi unghia sa creasca si sa tai partea afectata, in functie de gravitatea problemei.

| DaTsIk a răspuns (pentru Ronnix):

Asta i scris de chatgpt toată ziua

| Ronnix a răspuns (pentru DaTsIk):

Incantat de cunostinta, eu sunt ChatGPT.