| adelynaa a întrebat:

Mi-a venit ciclul luna asta de 2 luni... adica la distanta de 2 saptamana doar sad
mentionez ca inainte imi venea regulat... tot la 28 de zile sad
e ceva neinregula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este ceva in neregula. Ar trebui sa te vada ginecologul. Totusi, daca ai sub 16 ani, mai poti astepta o luna. Daca nu revine la normal, vei merge atunci la medic.

| psiholoaga a răspuns:

Depinde de mai multi factori. Daca inca nu au trecut doi ani de la prima menstruatie, e posibil ca inca sa nu ti se fi reglat. Daca au trecut doi ani si pana acum a fost regulat mereu, poate sa fie o raceala sau se poate deregla pe fond de stres. Sau poate sa fie o sangerare de sarcina, daca e cazul sa iti pui problema asta (ai facut sex neprotejat).

| MariaO a răspuns:

Depinde si de varsta ta. Uneori pot aparea dereglari de hormoni care duc la cicluri mai dese. Nu cred ca este cev ain neregula, si iti sugerez sa te linistesti. Daca se intampla si luna viitoare, poti consulta un ginecolog.

| MikyMi a răspuns:

Vrei sa spui ca ti-a venit ciclul luna asta de doua ori?! Nu cred ca e vreo problema daca ciclul ti-a venit de curand, are timp sa se regleze.
Aveam si eu in luceu o colega care avea din 2 in 2 saptamani si o tinea 5 zile a facut un tratament, pastilute si sa reglat.
Daca continua sa-ti vina des si mult consulta un ginecolo, nu-ti fie teama si nu neglija aceste probleme pentru ca pe viitor vei suferi foarte mult cand vei vrea sa faci un bebe si n-ai sa poti.
Multa sanatate!

| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Pana la varsta de 17-18 ani e normal sa se intample si dinastea.Metabolismul nu e complet dezvoltat si mai apar si dereglari.Pana devine stabil, ai sa mai ai surprize din asteawinking.

Eu iti urez sanatate! O seara placuta!

| Mihaela a răspuns:

Nu e nimic in neregula.
Ciclul se regleaza doar dupa doi ani, chiar mai mult, si abia atunci iti va veni regulat. Nu te panica.

| lovefan a răspuns:

Buna. Pai, normal este sa iti vina la 28 de zile, dar nu te ingrijora, orice fata intampina probleme de genul asta in timpul pubertatii, cu timpul ti se va regla. Nu te speria atat de repede, ai destul timp sa te dezvolti, important este sa fii optimista, nu ai nimic de pierdut, crede-ma happy

| adelynaa explică:

As vrea sa adaug faptul ca ciclu am de mai mult de 2 ani...
am 18 ani

| lolas23 a răspuns:

Nu e nimic nu se reguleaza asa repede... e ceva normalhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Păreri poţi să primeşti multe, dar du-te la medicul ginecolog, numai el îţi poate spune exact ce ai!

| SimplePlanFanKarina23 a răspuns:

Hem, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau.si mie luna asta mi-a venit de doua ori sad al meu ii nergegulat de felul lui dar niciodata nu mi s-a intamplat asta. Daca sitatia se repeta eu zic sa mergi la un ginecolog, si eu am sa fac la fel daca e cazul

| Maddelle a răspuns:

Daca ai luat anticonceptionale si le-ai intrerupt da e in regula, poti sa suferi unele dereglari daca nu probabil esti racita si ar trebui sa te duci la ginecolog