| Anda1990 a întrebat:

Buna ziua, am și eu o mică dilema in legătura cu ceva.
Am fost la ginecolog, m-a verificat, am făcut toate analizele, mi-au ieșit bune și papanicolau la fel totul bine. In momentul in care am făcut video transvaginal mi-au spus ca am un chist care ar avea și endometrioza însă specific ca am plecat acasă suparata și etc și am căutat pe internet și am văzut ce înseamna si am observat ca eu nu am astfel de simptome.
Soțul meu a fost sa își facă spermogarama nu i-a ieșit foarte bine si apoi același doctor i-ar fi spus ca a avut Oreion in copilărie si ca ar fi calea de reproducere blocată.
Când am fost din nou la doctor să-mi spună ce am de făcut nu mi-a mai dat nimic, mi-a zis sa merg la specialist in condițiile in care i-am spus ca eu nu am avut acele stări si ca am ovulatia mereu la a 14 zi de ciclu. pSecific ca eu am 23 ani si soțul 28 (doctorul ne-a zis ca au fost cazuri mai rele la barbati si au reușit sa aibă copii însă ea ne-a zis despre FIV) asta va fi ultima optiune!
Acesta este povestea pe scurt.
Întrebarea mea este cineva care a trecut prin aceste lucruri? Voi ce credeți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Personal nu am trecut prin asta, deci daca vei dori sa ignori raspunsul meu pe acest criteriu, este in regula.

Principalul simptom al endometriozei este durerea in timpul menstruatiilor, iar daca tu imi spui ca nu ai dureri in timpul menstruatiilor, atunci esti una dintre cele mai norocoase femei de pe planeta. happy
Este adevarat ca durerile menstruale pot sa apara si in lipsa anumitor afectiuni, dar in general, femeile ce sufera de endometrioza acuza in multe cazuri dureri mai puternice, dar nu este obligatoriu ca acestea sa fie insuportabile.
Doar in cazuri mai grave apar si dureri in timpul actului sexual, dureri extreme in timpul menstruatiilor si dureri intre menstruatii, dar poate in cazul tau vorbim de o faza incipienta, sau mai usoara si atunci este normal sa nu ai prea multe simptome, in afara de durerile menstruale ce pot fi considerate relativ normale si semnalul de alarma care cred ca te-a condus la medic si anume ca nu poti ramane insarcinata.

Endometrioza nu provoaca amenoree, dar poate provoca in unele cazuri sangerari abundente, deci tocmai invers, din cauza surplusului de mucoasa.
Unele femei cu endometrioza pot avea inclusiv cicluri extrem de regulate.In cazul tau, daca spui ca ovulatia se produce mereu in ziua 14, inseamna ca ai un ciclu perfect regulat de 28 de zile.

In cazul endometriozei, infertilitatea nu se datoreaza faptului ca nu se elibereaza ovule in timpul ciclurilor, ci pentru ca ovulele, chiar daca ar ajunge sa fie fecundate, nu au un endometru sanatos, de grosime ideala si uniforma pe tot interiorul uterului, in care sa se implanteze.In cazul acesta, zigotul este automat eliminat in timpul urmatoarei menstruatii.

Daca exista un endometriom (asa se numesc chisturile formate din tesut endometrial), asta ar putea ingreuna un pic situatia, dar exista forme de tratament.

In ceea ce il priveste pe sotul tau, daca si in cazul lui exista o problema de fertilitate, atunci vorbim de o situatie mai complicata.
Desigur, puteti cere opinia altui medic in orice moment pentru a confirma spusele primului, sau din contra, pentru a le infirma, sau chiar pentru a primi alte optiuni de tratament in cazul in care sunt disponibile.

Insa daca ambii parteneri au probleme in ceea ce priveste fertilitatea, sansele de a obtine o sarcina pe cale naturala, fara tratament, sunt extrem de mici, intamplarea putand fi considerata un mic miracol.
De aceea, ideal ar fi sa cautati forme de tratament individuale, ca mai apoi sa incercati din nou obtinerea unei sarcini.
Desigur, doar daca tratamentele nu vor da un rezultat pozitiv, atunci va puteti gandi la FIV.Inca sunteti tineri si aveti timp sa va tratati, sa ajungeti sa aveti un organism sanatos si sa incercati sa obtineti o sarcina pe cale naturala, dar dupa tratamentele adecvate.

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspuns
Mi s-a spus ca dacă as avea endometrioza p sarcina m-ar ajuta foarte mult acum

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Vreau sa specific și ca soțul meu a început un tratament de acum o luna jumate cu fertilovit M plus

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

Fertilovit M plus este un supliment alimentar, in special compus din vitamine si minerale care ajuta la imbunatatirea calitatii spermei si este bun, pe termen lung si in ceea ce priveste disfunctiile erectile usoare.
Dar spuneai ca era vorba de un blocaj fizic la nivelul cailor spermatice.Sau poate am inteles eu gresit...

Cat despre endometrioza, iarta-mi curiozitatea, dar in ce sens ar putea ajuta sarcina? Si intreb la modul serios, chiar nu imi dau seama cum ar putea ajuta si as fi curioasa sa stiu cine v-a spus asta si cum s-ar explica faptul ca ar fi mai mult de ajutor aceasta situatie, decat un impediment.

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Doamna doctor mi-a zis ca eu am un chist care ar fi suspect de endometrioza și ca las elimina odată cu sarcina, iar la soțul meu asta a scris ea in raportul medical dar teroriza și ceea ce se in analize arată ca spermatozoizi merg in toate direcțiile!

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

V-ati gandit sa cereti si opinia altui medic? Uneori, opinia altui specialist ar putea genera o imagine de ansamblu mai buna.
Este o situatie in care incercati sa aveti un copil, totusi si ar trebui sa fiti cat mai corect informati si din pacate, din anumite motive, nu toti medicii ofera cea mai corecta informatie.
Este doar un sfat venit de la o persoana oarecare pe internet, deci nu ma astept neaparat sa il luati in calcul, dar eu asta as face daca m-as regasi in aceasta situatie, deoarece povestea cu "chistul care se elimina datorita sarcinii" a mai fost auzita si mie imi trezeste suspiciuni, mai ales daca vorbim de endometrioza...

Multa sanatate!

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc, la asta m-am gândit și eu și așa voi face

| Floridori a răspuns (pentru Anda1990):

Cu mare drag!
Multa sanatate si numai bine va doresc!

| Anda1990 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc la fel
Sănătate multă ❤️