| pintilie21 a întrebat:

Mi-am facut numarul de calorii dupa varsta si inaltime iar eu vreau sa ma mentin si daca nu trec acel numar nu ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Degeabă ai un anume număr de calorii dacă duci o viață sedentară.
O alimentație săracă în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului și mișcarea fizică zilnică îți aduc o sănătate de fier.
Se poate consuma orice, dar moderat cele cu conținut mare caloric.
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu. Daca vei consuma acel numar de calorii (aproximativ, desigur) zilnic, iti vei mentine greutatea actuala. Desigur, daca depasesti uneori numarul de calorii, nu se va vedea nicio diferenta, cu conditia sa nu se intample des.

| pintilie21 explică (pentru thegatekeeper):

A tinut cineva doar prima etapa din dieta dukan?

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna.Sigur ca daca nu treci acel numar nu te ingrasi.Este bine sa ramai asa cum esti acum, mai ales daca tie iti place cum arati acum.Ai grija la mancaruri, sa nu mananci prea multa mancare cu grasime si nesanatoasa.Dar nu trebuie nici sa nu mananci deloc grasimi.In mod normal, trebuie sa avem 3 mese pe zi si 2 gustari, iar eu iti recomand sa mananci regulat si mancare sanatoasa.