| Xaby a întrebat:

Mi-am lovit degetul mare de la picior. Am fost la medic, si l-a taiat un pic la baza unghiei sa iasa sangele sub el, pentru ca ma durea foarte mult. Este neagra aproape de tot. A trecut o saptamana, nu ma mai doare aproape deloc.
Ar trebui sa-l indepartaze medicul sau sa-l las in pace? El mi-a spus ca va cadea. Cum se intampla asta? Si dupa cat timp cade?
Daca medicul il indeparteza ma va durea din nou? Cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa te mai intorci la medic, pentru ca nu mai ai de ce!
Va pica singura pielicica respectiva, iar unghia se reinoieste complet, in 6 luni.
Unghiile de la maini cresc mai repede, reinoindu-se la 3 luni, fat de cele de la picioare care au nevoie de 6 luni.

| anonimg a răspuns:

Unghia va cădea singura. Dar trebuie să cadă singura 100% fără ca tu sa o ajuti vreun pic. Să nu tragi absolut deloc de ea, si sa nu o ajuti sau să o grabesti să se desprindă.
Sănătate!

| Felys a răspuns:

Va cadea singura, nu trebuie sa mai mergi la medic, ai radare, nu va durea cand se va hotara sa se desprinda

| ICombative a răspuns:

Cade singura si sa nu te sperii multa lume pateste, al meu a fost negru de tot si dupa a picat si peste cateva saptamani a fost din nou

| Xaby explică:

Mersihappy Deci trebuie cateva saptamani sa cada?
Si cat timp trebuie sa mai pun Betadina pe ea?
Este adevarat ca daca nu-l indepartez cea noua va deveni stramba?