| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pus mana dreapta in atela, miercuri urmeaza sa mi-o pun in ghips total. Dr. mi-a spus ca voi sta cu ea 30 zile dar oare se poate vindeca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| claudiuflorin a răspuns:

Doctorul ti-a spus 30 de zile atat trebuie sa stai.e rana mare deschisa! Dupa ce nu vei mai fi in ghips atunci manuta ta delicata trebuie inca doua saptamani sa-ti iei unguienturi creme pentru refacerea mainii... si putina compresa cu apa rece. Insa nu ai voce sa faci cu ea efort dupa ce nu vei mai fi cu mana ghips urmezi tratamentul asa cum ti l-am prescris! Am patit si eu!

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de cat de bine o sa reactioneze organismul tau la aceasta situatie!
...consumul de calciu ajuta mult intr-o astfel de situatie ...deci eu iti recomand sa bei cat mai mult lapte laughing
s-ar putea sa scapi mai repede de el! :.dar roaga-te sa nu stai mai mult de o luna cu el!

| adutzadragutza a răspuns:

Daca doctorul a zis de 30 de zile eu zic sa nu te grabesti, pentru ca e bine sa te vindeci ...sau vrei sa stai cu mana asa raised eyebrows alege... mai bine astepti si manuta ta va arata ca inainte si da cam 30 de zile e perioada o prietena a tinu-o si 1 luna happyhappyhappyhappyhappyhappy

| Tsiitsix3 a răspuns:

Uite daca doctorul a zis 30 de zile. atat s-ar putea sa stai.Dar acum depinde de rana. Ai putea sta si 15 zile. fundhabatting eyelashes?happy

| Epurean a răspuns:

Nu,stai 30 de zile cat ti-a spus doctorul, ca apoi daca se prinde prost osul asa ramai cu ea toata viata

| mihaela31 a răspuns:

Nu prea cred, este rupta mana? Este spre binele tau sa stea in ghips ca sa se sudeze bine osul.Baiatul meu a avut taietura de geam la mana, si nu a avut fractura, doar vena taiata si muschiul mainii, si a stat 3 saptamani in ghips cu ea,apoi un an de zile nu a mai avut voie sport,acum depinde ce varsta ai tu si de cat de grava e problema ta, iti urez multa sanatate si sa dea d-zeu sa te vindeci cat mai repede, ca stiu cat de greu este asa.