| Spartacus334 a întrebat:

Mi-am rupt mana (ambele oase de la antebrat) si mana e indoita..Intrebarea mea este : Inainte de operatie imi va pune mana la loc? Si dupa operatie cam cat trebuie sa stau cu gipsul? Si asi mai vrea sa stiu ceva.E a doua oara cand imi rup ambele oase in acelasi loc, in interval de 5 luni..Pe viitor o sa am probleme cu mana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti le va pune la fel ca si prima data. Adica normal.
Aceste intrebari trebuiesc adresate medicului nu noua.
Daca ti-ar spune cineva pe aici ca ghipsul trebuie tinut 2 saptamani (exemplu), ai fi in stare sa-l dai jos dupa 2 saptamani.Asa ca fuga la operatie si sa faci exact cum iti spune medicul.

| aXy99 a răspuns:

Te sfatuiesc ca aceste intrebari sa i le pui doctorului care te opereaza, nu noua. El stie cat de grava e situatia, noi nu ne putem da decat cu parerea.

| Besting a răspuns:

Salut, ti le va pune la loc exact cum a facut cand ti-ai rupt prima oara mana, exact la fel(dar asta depinde cum e rupt osul).Cu ghipsul o sa stai pana iti va spune doctorul.Iti dau un sfat casa nu ti se mai rupa din nou mana, mai intai trebuie sa nu faci efort mare cu acea mana timp de cateva luni dar casa se regenereze mai repede osul trebuie sa mananci multe lactate si oua sa fie mai solide.