| UserRo10 a întrebat:

Salut. Pe suprafata lentilelor la ochelari am niste zgarieturi foarte foarte fine. Cum pot scapa de ele? La oftalmolog exista vreo solutie speciala de polishat sau de genul?
Lentilele sunt din sticla, nu din plastic

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai rabdare multa, poti si tu slefui lentila.
Ai nevoie de pasta de dinti, 1-2 picaturi de apa si o batista din bumbac.
Pui un pic de pasta pe cele doia suprafete ale lentilei (cat o boaba de piper sau un cap de chibrit) si cate 1-2 picaturi de apa care s-o inmoaie putin. Lentila o prinzi intre degete cu batista si o freci circular, indelungat, cu multa rabdare.
Dupa 3-5 minute de slefuire speli bine lentila cu apa curgatoare, o usuci, dupa care verifici daca se mai vad zgaraiturile.
La nevoie repeti intreaga operatie de slefuire, pana ce lentila va fi din nou fara zgaraiturile suparatoare.

Metoda am invatat-o de la bunicul meu si o folosec si eu ori de cate ori am nevoie.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie inlocuita lentila le ai zgîriat numai ai ce sa le faci, alti ochelari noi.

| dullcat a răspuns:

Imi pare rau, dar ideea cu pasta de dinti nu e deloc ok. Majoritatea pastelor de dinti contin microparticule de plastic care contribuie la efectul abraziv de curatire pentru dinti. Asta inseamna ca se vor zgaria si mai tare lentilele.

Eu nu folosesc solutii si nu sterg cu laveta deloc. Folosesc doar degetul curat si un strop de detergent de vase (cat o picatura de roua), dupa ce ud lentilele la chiuveta. Se face putina spuma care curata foarte bine, inclusiv murdaria (praful sau sebumul de pe fata, maini etc.), apoi se clateste la chiuveta tot sub jet de apa.
Picaturile le absorb cu un colt de hartie igienica, fara sa ating lentila aproape deloc, sau sa frec. Doar ating hartia de picatura si se absoarbe imediat.

Recomand sa fie intinsa spuma creata si pe pernitele din plastic care fixeaza ochelarii pe nas, fiindca acestea adesea se ingalbenesc, fiind transparente, tot de la murdarie si grasimea produsa de porii nasului.

Am folosit asa detergent de vase inca de cand mi-am schimbat ochelarii, iar la primul control la 1 an mi-au spus ca i-am intretinut extrem de bine, nu au deloc zgarieturi.In curand am 4 ani de cand am perechea de ochelari curenta si lentilele trebuie sa le schimb fiindca tot s-au mai zgariat de la alti factori, plus ca mi-a crescut dioptria. Pernitele inca sunt aproape albe si decente.Sigur ca acestea se pot schimba oricand, insa din experienta mea, nu mai sunt la fel cu cele puse de la inceput inceput pe rama ochelarilor.

| Digikey a răspuns:

O sa distrugi straturile antireflex.

| UserRo10 explică (pentru Digikey):

Sunt antireflex si fotocromatici gri. Parca mi-e greu sa cumpar alte lentile noi. Deci nu exista alta posibilitate

| Digikey a răspuns (pentru UserRo10):

Eu ii schimb la 2 ani din acelasi motiv.