| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut de cateva zile cateva bubite in zona axiala pe care se formeaza o cojita care se exfoliaza si ramane rosie pana cand apare o alta cojita? Ce este? Cum pot sa o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Te-ai epilat recent? Poate te-ai iritat... Oricum, mergi la medic... e o zona sensibila si din cauza transpiratiei poti amplifica bubitele...Trebuie sa aflii la medic de ce natura sunt bubitele... Evita sa te iriti si pastreaza-ti zona curata!

4 răspunsuri:
| devine a răspuns:

Cred ca te referi la zona axilara, nu? daca asa e, e posibils a fi aparut de la transpiratie, plus ca oi fi purtat vreo bluza ceva care te-a cma 'frecat' in locurile respective si s-au inrautatit bubitele... eu cred ca coaja se rupe/exfoliaza etc tot dinc auza imbracamintii si apoi evident se formeaza din nou. incearcas a porti ceva mai alrg pentru acteva zile si evita deodorantele (Cele cu puff) si incearca alea cu roll-on mai bine...desi ideal ar fi sa nu dai nimic pe bubite, decat poate un antibiotic ceva (Baneocin - pulbere)

pupimik
| pupimik a răspuns:

Se numeste foliculita si de face de obicei cand cresc firele de par.
Mai multe despre foliculita aici : http://www.healthy.ro/......ulita.html

pupimik
| pupimik a răspuns:

A...sa nu uit...ca sa nu mai patesti asa...hidrateaza bine zona dupa epilare cu o crema de corp hidratanta.

| deealexx a răspuns:

E iritatie.mai mult apar si de la transpiratie. conteaza si deodorantulwinking ia unul fara alcool.