| robertonelson20 a întrebat:

Mi-au apărut niste afectiuni in colturile gurii, se crapă cand casc gura si au culoarea rosie si un aspect neplăcut. Ce pot face ca sa imi treacă repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Acele crapaturi apar datorita imunitatii scazute.
Citez de pe forumul medical, raspunsul unui medic de familie:
"Cauta in farmacie Pimafucort sau Pimaricin crema si unge-te o data sau de doua ori pe zi.nu fuma, nu bea alimente prea reci sau prea fierbinti, nu te da cu nici un ruj pana nu-ti va trece, inghite saliva, colturile gurii sa nu fie mereu umede cu saliva, foloseste un colutoriu, o apa de gura pentru dezinfectie, schimba pasta de dinti si periuta. Sa-ti cumperi si un flacon de vitamine si minerale in formula completa [ obligatoriu sa aiba si B1, B2, B6, B12, acid folic ]."

| robertonelson20 explică (pentru Lostlyric):

Am citit si eu acel forum medical dar ma intreb daca Aciclovirul care se foloseste in cazul herpesului va avea vreun efect benefic asupra afectiunilor cutanate.

| Lostlyric a răspuns (pentru robertonelson20):

Pana la urma, si herpesul se manifesta printr-o afectiune cutanata cand progreseaza. Sigur, originea lui e alta. Insa se manifesta in aceeasi directie.