| avatarman a întrebat:

Mi s-a scurs pe chilot un lichid alb, putin mai abundent decit de obicei, ...acum o zi am observat ca parca e roz deschis deschis. oare ce poate fi? m-am uitat pe net si tot mi-a parut simptome de sarcina, insa eu nu am avut niciodata relatii sexuale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aceea este secreţia vaginală "normală", stai LINIŞTITĂ!

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz-gălbui ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Dacă secreţia de care spui este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare şi are o altă culoare atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipu infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

TOTUŞI, după părerea mea, CRED că este secreţia vaginală NORMALĂ şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

| avatarman explică (pentru bursuc001):

Multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru avatarman):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| aveam14ani a răspuns:

Salut.happy ^______^
probabil ti-a venit menstruatia. daca pana acum nu aveai. [eu asa am patit]
sau este o dereglare hormonala
poate nu ai ciclul menstrual reglat.
sau ai o infectie.
alt ceva nu stiu.
o seara buna :-D

| avatarman explică (pentru aveam14ani):

Am ciclu regulat exact din prima luna de cind mi sa inceput...si asta cu pata roz nu e ca sa mi sa se inceapa ciclul menstrual....pt ca am avut acum 3 saptamini