| poechce a întrebat:

Mi s-a umflat barbia foarte tare, si ma doare cand apas pe ea. Ce amsad?
Maine am o "intalnire" destul de importanta, nu stiu ce sa fac. Help crying(((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu este un cos sub piele, atunci este o depunere de calciu sub piele, ca un cartilagiu, este la fel de mobil si dureros, se numeste osteofit,, dar daca s-a umflat, inclin sa cred ca este un cos sub piele, of n-o sa-ti treaca asa de usor, cam cu nimic, indiferent ce ai pune, este aproape maine, iti tin pumnii, ei si nu s-o uita direct in barbia ta, ce el n-are cosuri?laughing

21 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Daca ai putea merge la o farmacie ca sa cumperi cel mai mic pachetel cu argila sa faci un amestec din ea si putina apa ca o pasta si o pui peste locul cu pricina si lasi asa, 30 de minute dupa care speli cu apa potrivit de calda si apoi, peste alte 10 minute asezi din nou pe acel loc aceasta pasta si daca faci asa de cateva ori, ai s vezi ca incepi sa ai rezultate; (argila are rol dezinfectant si curata fata ); sper sa iti folosesca, sa te prezinti in forma maxima maine. Niciodata insa, pe fata, sa NU pui spirt! Acesta ARDE fata, cea mai sensibila parte. Sanatate, Lucien

| anad a răspuns:

In cel mai fericit caz(fereste doamne de altceva)te-ai lovit fara sa iti dai seama. Comprese cu gheata sau apa rece! Sper sa isi faca efectul si maine sa fii ok! Bafta la intalnire!

| machupicchu a răspuns:

@alllinna: Osteofitele = excrescente osoase, care apar la capetele oaselor, nu sunt dureroase, etc... Calciul nu se poate depune chiar sub piele, sa fie asemanator cu un "cartilagiu" si sa mai fie si "mobil"... de unde le-ai scos?
Ceea ce se intampla in cazul barbiei lui Nevena, nu poate fi decat un cos "stors" incomplet, care s-a suprainfectat luand aspectul si modul de manifestare specific unui furuncul si care nu va disparea decat dupa ce-si va termina "treaba lui"(adica: 1.- va coace suficient si se va sparge singur; 2.- se va resorbi singur sau sub influenta antibioticelor), sau chirurgical...succes

| LoryM22 a răspuns:

Iti recomand sa pui apa rece sau gheata, din cate stiu are mari efecte, sper sa iasa bine intalnirea.

| MisterKat a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie cu tine, am acnee juvenila (asa mi-a scris medicul) si maine am o intalnire cu fostii colegi din generala si imi este groaza cand ma gandesc ca va trebui sa merg asa...

Daca nu iti trece barbia si apar tot felul de iritatii, mergi de urgenta la un medic deramtolog, nu sta ca mine. eu am stat 2 luni sa astept sa treaca cosurile, dar nu au trecut. asa ca voi merge la dermatolog. Sper ca el sa fie salvarea mea.

Multa Sanatate!

O seara buna!

| poechce explică:

@alllinna

Nu, nu am cazut. Astazi de dimineata m-am trezit cu asta.
Este ca o mica gâlmă in centru, dupa care in jurul acesteia foarte umflat si sensibil la atingere.
__________
@lorely
Am sa incerc sa pun niste gheata chiar acum.

Si eu sper sa iasa bine.

| poechce explică:

@Daniel

Asta credeam si eu ca este. Un cos sub piele... acum nu stiu ce sa zic. Daca nu trece cu siguranta voi merge la un dermatolog.

PS : Este o galma sub piele, nu este purulenta, nici macar deschisa.

| poechce explică:

Da, este rosu.
E de rau?

| poechce explică:

Si cum il pot masca? Fond de ten!? Macar sa nu se mai cunoasca roşeaţa.

PS : Am citit undeva ca furuncul este ceva destul de "grav " mai ales la nivelul fetei.

Sper sa se insele, sa nu fie asa. Si cu scoala. greu sa ajung la doctor.

| poechce explică:

Yupy happy Multumesc. Daca se agraveaza am sa fug la doctor happy Pana atunci incerc ce mi-ati spus voi, spirt si gheata.

:*Va pup.

| poechce explică:

Va multumesc.
Acum numai este umflat, este o mica "biluta" sub piele care nu ii nici moale, nici tare.

| poechce explică:

Mi'a trecuuuuuut!
Vă pup.

| Shery a răspuns:

Si eu cred ca este tot un cos. mai mare si mai urat.

| christabell a răspuns:

S-ar putea sa fie un furuncul in faza incipienta.Ai observat si o pata mai rosie? Compresa cu spirt e buna.

| christabell a răspuns:

Da, ai un cos mare mai adanc in piele.Inca nu e cu puroi.Cum am zis compresa cu spirt e eficienta. Tine cat de mult poti.Repeta si maine cand revii acasa.In 3 zile va deveni mic si nu te va durea.

| christabell a răspuns:

E periculos la nivelul fruntii.Maschezi cu un corector, ar fi bun acela de la Oriflame in 2 culori, verde si bej.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cazut ai facut ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O întâlnire și mai importantă trebuie să o ai cu medicul de la urgență.
Nu sta, mergi de îndată!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti masca exista niste plasturi pentru acoperirea herpesurilor la gura care se lipesc si se da cu ruj peste ca sa mascheze, asa ceva ti-ar trebui in barba si dai cu fond de ten peste el., daca n-ai inteles vorbim in mesagerie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel cos sub piele sau fir crescut sub piele creeaza o infectie. o infectie cutanata... si ca orice infectie poate fi tratata cu un antibiotic bun iti recomand oxacilina 500 una la 6 ore doua pastile cred ca ar fi deajun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu pasta de dinti mentolata