| SmartLie a întrebat:

Miopia de poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Se poate corecta prin purtarea ochelarilor, dar doar cât timp îi porţi.Am aflat asta chiar din proprie experienţă:eu şi o colegă de-a mea am început să purtăm ochlari în acelaşi timp, eu nu i-am purtat aproape niciodată iar ea îi purta tot timpul şi miopia a avansat la fel la amândouă, ba chiar mai încet la mine.Singura metodă de a "vindeca" miopia este operaţia.

| pwp a răspuns:

Doar prin operatie. Oricat ai purta ochelari nu se corecteaza, ei te ajuta doar sa nu faci dioptriile mai mari.

| LolaLollita a răspuns:

Sigur. Daca e mica, se trateaza doar prin purtarea ochelarilor. Daca e mai mare, se poate face o mica interventie chirurgicala cu medicul.

| SmartLie explică (pentru LolaLollita):

Nu-i adevarat. nu se trateaza cu ochelari.

| LolaLollita a răspuns (pentru SmartLie):

Tu intrebi si tot tu raspunzi? Daca e dioptrie mica si detectata la timp, se poate trata cu ochelari.

| SmartLie explică (pentru LolaLollita):

Bine

| Empathizer a răspuns:

Da, miopia e tratabila. Ia legatura cu un oftalmolog, pentru detalii.

| Anonimaa77 a răspuns:

Da se poate tratahappy

| Photos a răspuns:

Da,evident.Miopia este un defect al axului antero-posterior mai lung si se poate trata cu lentile convergente(vorbind ca profa de biologie).Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la oftalmolog!