| qiunZJDX a întrebat:

Miopia se poate trata? Cum?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramona1 a răspuns:

Buna,eu mi-am descoperit miopia acum 2 ani su jumatate.Cand m-am dus la control aveam o diptrie destul de mare,nu s-a mai putut face nimic,mi-am luat ochelari,dar ea a crescut in continuare. Miopia se poate trata daca este depistata din timp si are dioptria f mica,sau daca apare cand esti mic. Porti ochelari, iar cand vei creste, va disparea.La adolescenti sau la persoanele adulte, e aproape imposibil sa mai treaca.Dar cum am mai zis, in cazul miopiei de 0, 50, e posibil sa treaca intr-un an de purtat ochelari.

6 răspunsuri:
| Catheryne a răspuns:

Da se poate trata prin interventie chirurgicala. Uite aici cateva informatii: http://www.eva.ro/......23002.html Sper ca ti-am fost de ajutor! :)

| Zangetsu a răspuns:

Cu operatie laser este cel mai probabil de reparat. sau daca ai dioptri mici e posibil sa se corecteze vederea daca porti ochelari.

| Jacquelinor a răspuns:

Din păcate, miopaia nu se poate trata, ci doar opera. Pentru "Vedera scurtă" cum o mai numesc unii, se poartă ochelari cu 0.5 mai puțin decât este nevoie pentru a evita creșterea dipotriilor. Operația cu laser vindecă miopia, dar pacientul trebuie să fie trecut de vârsta de 18 ani.

| anonima13 a răspuns:

Cu ochelari de vedere! dar lentila trebuie sa fie divergente adica mai groase la margini si mai subtiri la mijloc. Sper ca te.am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cu ochelari. Poate ca si prin operatii dar nu cred ca merita.
Iti trebuie ochelari cu lentila divergenta.

"Desi miopia nu poate fi vindecata, tratamentul poate restabili vederea normala sau aproape normala.
Optiunile terapeutice includ lentilele corectoare (ochelari sau lentile de contact) si interventia chirurgicala. Folosirea ochelarilor este cea mai folosita metoda de tratament."

Sursa : http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377

| LionelJosh a răspuns:

Miopia nu se vindeca, purtand ochelarii poti doar sa speri ca nu va mai progresa, ceea ce se intampla daca ai sub 18 ani( creste miopia) , din cauza cresterii organismului tau. Dupa 18-20 de ani , cand miopia se stabilizeaza, poti sa faci operatie de corectare cu laser.